12.10.2020
Redukcja stresu sprzyja zachowaniu dobrego zdrowia. Prawie 80% przypadków zapalenia tarczycy Hashimoto ściśle wiąże się ze stresem emocjonalnym. Z mojej praktyki wynika, że te statystyki są nawet większe. Stres jest też jednym z czynników hamujących pracę tarczycy. Wywołuje zaburzenia systemu immunologicznego, dlatego zdolność do walki z patogenami jest ograniczona. Pod wpływem nadmiernego, długotrwałego stresu szybciej się starzejemy. Zapoznaj się z prostymi technikami redukcji stresu.
Wielozadaniowość versus jedno, dwuzadaniowość
Nierealne deadline-y w pracy i oczekiwana od nas wielozadaniowość również mogą przyczyniać się do powstawania stresu. Nasze ciało i umysł nie są przystosowane do tempa życia, jakie im fundujemy. Wcale nie jesteśmy „multitaskowi” jak nam się często wydaje. Mózg dorosłego człowieka ma swoje ograniczenia. Kiedy wykonujemy kilka rzeczy naraz, przełączamy uwagę z jednego zadania na drugie. Tracimy przy tym energię na zmianę. Specjaliści uważają, że przełączanie się między zadaniami może powodować nawet 40% utratę wydajności. Mózg może kontrolować maksymalnie dwie złożone czynności naraz, ze względu na dwie półkule. Kluczowa, jeśli chodzi o zarządzanie zadaniami, jest kora przedczołowa.
„Ludzie nie potrafią wykonywać wielu zadań jednocześnie, a kiedy ludzie mówią, że potrafią, łudzą się”.
Profesor neurologi Earl Miller
Naturalną potrzebą człowieka jest wewnętrzna równowaga i pozytywne emocje. Pamiętaj, że Twoje życie nie składa się tylko z pracy i obowiązków, nawet jeśli to lubisz. Zawsze będzie „coś do zrobienia”. Redukcja stresu jest bardzo ważnym elementem równowagi.
Relaks jest czasem przejścia do stanu równowagi i umiejętności pozostania w nim. Jest jednym z najskuteczniejszych sposobów, by zregenerować siły. Pozwala znacznie zredukować stres i pomaga w usuwaniu jego przyczyn.
Jeśli masz napięcie emocjonalne, długotrwały stres, a Twój odpoczynek jest mało efektywny, aby zredukować napięcie w ciele spróbuj
Zapoznaj się z techniką opukiwania pomocną w redukcji stresu. Przejdź do artykułu
Nasze zmysły i nasz mózg są nieustannie nastawione na odbieranie bodźców i impulsów. Poprzez skierowanie uwagi na oddech, obserwację myśli, czy świadomie odbieranie bodźców, zamiast przetwarzać informację, umożliwiamy naszemu organizmowi odpoczynek.
Wszystkie układy w organizmie są zależne od siebie. Jeśli jedna funkcja ulegnie zmianie, zareaguje cały system. Możemy wykorzystać tą sytuację do redukcji stresu. Świadome rozluźnienie napięcia określonej części ciała daje efekt rozluźnienia całego organizmu. Efekt zostaje spotęgowany poprzez trening ciała. Badania wykazują, że systemy ruchowy, krążenia, pokarmowy i odpornościowy lepiej funkcjonują u osób praktykujących techniki relaksacyjne. Niech redukcja stresu stanie się Twoją dobrą praktyką.
Styl życia, odżywianie, a także obieranie świata mają ogromny wpływ na to, jak radzimy sobie ze stresem. Dlatego stworzyłam unikalny, holistyczny program Indywidualny Kod Równowagi, w którym uczę, jak odzyskać równowagę. Mogę pomóc Ci wejść na właściwą drogę. Zapoznaj się ze szczegółami.
Holistka – dietetyk, coach, trener rozwoju osobistego i biznesu, socjolog, instruktor jogi i relaksacji. Specjalizuje się w prowadzeniu konsultacji i wykładów, tworzeniu szkoleń i programów edukacyjnych wykorzystując holistyczną wiedzę, wyniki badań naukowych (Evidence Based Medicine) oraz wieloletnie doświadczenie zawodowe w obszarze wellbeing. Jej zainteresowania to dobrostan psychofizyczny, biohacking, hormony, jelita, choroba Hashimoto, redukcja stresu, work-life-balance i tematy związane z przeciwstarzeniem. Jest konsultantką merytoryczną książek o zdrowym stylu życia i odżywianiu oraz autorką artykułów naukowych z zakresu dietetyki, Hashimoto, dobrostanu i medytacji. Twórczyni metody oraz marki Kod Równowagi.