Dlaczego warto nauczyć się być w ciele - Kod Równowagi

Blog

Dlaczego warto nauczyć się być w ciele

23.03.2021

Relacja ciała-ducha-emocji i umysłu była badana przez filozofów od dawna. Jednak druga połowa XX wieku i konsumpcjonizm spowodowały, że relacja z ciałem nabrała nowego wymiaru. Ciało może być traktowane przedmiotowo lub być schronieniem. Często się od niego odcinamy. Warto wiedzieć, że w ciele kumulujemy emocje. Nasze ciała stanowią swoisty pamiętnik naszych życiowych doświadczeń.

„Tylko jeśli potrafisz wejść w kontakt z własnym ciałem, możesz na bardzo podstawowym poziomie połączyć się ze swoim „ja” i odzyskać poczucie tego, kim jesteś, odnaleźć priorytety i wartości”.

Bessel van der Kolk

Ciało dzisiaj

Dążymy za wszelką cenę do pięknych, nierealnych ciał kreowanych przez media społecznościowe, albo chowamy się w nadmiarze kilogramów, chcąc rozprawić się z traumą lub zamanifestować w taki sposób swoją obecność lub bunt. Dla niektórych kobiet ciało jest obiektem, kartą przetargową lub przepustką do innego („lepszego”) świata. Innym kobietom w dzieciństwie tłumaczy się, że ciało jest nieważne, stawiając umysł na piedestale. Jednak szczupła sylwetka nie zapewni nam szczęścia, a nadmiar kilogramów nie uchroni przed złem tego świata. Nie zagwarantuje też, że inni będą podziwiać inteligencję.

Jesteśmy odcięci od swoich ciał i nawet o tym nie wiemy. Sama tego doświadczyłam. Bałam się swoich emocji, wolałam wszystko kontrolować umysłem. A umysł mieszka w ciele … Pospinana szłam przez życie, nie rozumiejąc relacji ciało-umysł-emocje.

Jeśli interesujesz się mechanizmami zachowań, zajrzyj na mój fan page, albo Instagram. Nagrałam kiedyś filmik o wewnętrznym dziecku.

Emocje zamrożone w ciele. Ciało pamięta

Ciało pamięta różne, trudne sytuacje, kumuluje uczucia i potrzeby. Kiedy napinamy mięśnie, uczucia nie dochodzą do świadomości i słabną. W taki sposób próbujemy się ochronić. Odrętwienie ciała symbolizuje nienawiść, złość lub poczucie skrzywdzenia. Ból kręgosłupa może wskazywać, że zmagamy się z czymś co nas przerasta. Bóle głowy, karku, szyi oraz problemy ze wzrokiem mogą świadczyć o tym, że nie chcemy odpuścić, a zaciśnięte szczeki kontrolę. Spinamy się i próbujemy panować nad wszystkim.

Jak odzyskać kontakt z ciałem

Jest kilka technik, które uczą na nowo połączenia z ciałem. Przede wszystkim musimy sobie uświadomić, że tego kontaktu nie mamy.

Pierwszym krokiem do odzyskania połączenia z ciałem jest jego obserwacja i nauka jak odczytywać sygnały z niego płynące.  Drugi krok stanowi zaopiekowanie się sobą. Praca z ciałem, poprzez jogę, taniec i inne elementy związane z ruchem, powodują, że uwalniamy emocje, a nasz umysł staje się bardziej otwarty i elastyczny. Elastyczność powoduje, że lepiej radzimy sobie ze stresem. Jesteśmy lepiej przygotowani na różne sytuacje. Zaczynamy dostrzegać, a potem lubić i akceptować siebie.

Nasze ciało jest dokładnie takie, jakie powinno być, jesteśmy wystarczające. Warto nauczyć się czytać jego potrzeby, wtedy nie będziemy musiały dostarczać sobie adrenaliny jadąc szybko samochodem czy uprawiając ryzykowny sport. Poczujemy emocje robiąc prozaiczne rzeczy.

Nasz styl życia i dieta mogą nas wspierać, jeśli zrozumiemy czego naprawdę potrzebuje nasze ciało i nauczymy się je szanować. Jeśli sądzisz, że nie masz kontaktu z własnym ciałem zapraszam Cię na sesję jogi i medytacji, razem rozluźnimy Twoje ciało. Jeśli potrzebujesz kompleksowego programu, który pomoże Ci odnaleźć ścieżkę do równowagi, zapoznaj się z moim wyjątkowym programem Indywidualny Kod Równowagi.

Źródła:
https://static1.squarespace.com/static/5a71fc4bbe42d679761b4589/t/5a734b808165f5a5df0c5e97/1517505408822/LewisPub_TheClinicalTheoryofLowen.pdf

Podziel się tym wpisem na
Wróć

Może Ciebie również zainteresować:

Nazywam się
Justyna Salamonowicz-Gustaw.

Holistka – dietetyk, coach, trener rozwoju osobistego i biznesu, socjolog, instruktor jogi i relaksacji. Specjalizuje się w prowadzeniu konsultacji i wykładów, tworzeniu szkoleń i programów edukacyjnych wykorzystując holistyczną wiedzę, wyniki badań naukowych (Evidence Based Medicine) oraz wieloletnie doświadczenie zawodowe w obszarze wellbeing. Jej zainteresowania to dobrostan psychofizyczny, biohacking, hormony, jelita, choroba Hashimoto, redukcja stresu, work-life-balance i tematy związane z przeciwstarzeniem. Jest konsultantką merytoryczną książek o zdrowym stylu życia i odżywianiu oraz autorką artykułów naukowych z zakresu dietetyki, Hashimoto, dobrostanu i medytacji. Twórczyni metody oraz marki Kod Równowagi.

Poznaj mnie lepiej
Shopping cart0
Brak produktów w koszyku!
Continue shopping
0