Grelina- dlaczego tak trudno schudnąć? - Kod Równowagi

Blog

Grelina- dlaczego tak trudno schudnąć?

23.10.2021

Dlaczego sięgasz po kolejny kawałek ciasta, albo po deser po obfitym objedzie? Grelina (hormon przeciwstawny do leptyny) oddziałuje na receptory w podwzgórzu mózgowym, wywołując uczucie głodu. Dodatkowo pobudza mózgowy układ nagrody i odpowiada za uczucie przyjemności związane ze spożywaniem pokarmów. To od niej zależy jak traktujemy jedzenie. Im wyższy poziom greliny tym bardziej jesteśmy uzależnieni od jedzenia. 

Jedzenie o podłożu psychologicznym

Obserwuję często u osób z nadwaga, że pożywienie traktują jak nagrodę, sposoby na odprężenie po ciężkim dniu, wypełnienie poczucia pustki, ukojenie skołatanych nerwów, maskowanie złości. A jedzenie powinno być po prostu jedzeniem. Ma nam służyć, być zdrowe i smaczne, może być też przyjemne, ale bez nadawania mu dodatkowych ról. Jedzenie ma odżywiać, a nie pełnić rolę psychoterapeutyczną. Niestety czasami uzależniamy się od błogiego stanu po jedzeniu.

Grelina

Grelina zaangażowana jest w długoterminową regulację homeostazy energetycznej poprzez wywieranie pobudzającego wpływu na ośrodek głodu. Kiedy umiemy odróżnić prawdziwy głód od pokusy związanej z przyjemnością, odzyskujemy kontrolę. W uproszczeniu, jeśli nie umiemy czytać sygnałów płynących z ciała, pozwalamy hormonom sobą rządzić.

Kiedy czujemy, że jesteśmy syci, a sięgamy po kolejny pokarm, być może grelina jest za bardzo pobudzona. W konsekwencji spożywamy za dużo pokarmu lub zbyt często, powodując przybieranie na wadze.

Na co dzień pracuję z wieloma osobami z problemami z wagą i śmiało mogę powiedzieć, że powodów nadwagi jest wiele. Tylko znalezienie przyczyny i zaadresowanie problemu daje długotrwałe efekty.  W tym poście możesz poczytać o innym hormonie wpływającym na sytość – leptynie.  Tym czasem chcesz się umówić na konsultację, napisz albo zadzwoń.

Źródła:

http://www.kzf.ump.edu.pl/Lekarski%20I%20rok/LAKNIENIE.pdf
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4049314/

 

Podziel się tym wpisem na
Wróć

Może Ciebie również zainteresować:

Nazywam się
Justyna Salamonowicz-Gustaw.

Holistka – dietetyk, coach, trener rozwoju osobistego i biznesu, socjolog, instruktor jogi i relaksacji. Specjalizuje się w prowadzeniu konsultacji i wykładów, tworzeniu szkoleń i programów edukacyjnych wykorzystując holistyczną wiedzę, wyniki badań naukowych (Evidence Based Medicine) oraz wieloletnie doświadczenie zawodowe w obszarze wellbeing. Jej zainteresowania to dobrostan psychofizyczny, biohacking, hormony, jelita, choroba Hashimoto, redukcja stresu, work-life-balance i tematy związane z przeciwstarzeniem. Jest konsultantką merytoryczną książek o zdrowym stylu życia i odżywianiu oraz autorką artykułów naukowych z zakresu dietetyki, Hashimoto, dobrostanu i medytacji. Twórczyni metody oraz marki Kod Równowagi.

Poznaj mnie lepiej
Shopping cart0
Brak produktów w koszyku!
Continue shopping
0