09.02.2021
Jaki jest sekret długiego życia? Badanie Harvardu opublikowane 30 kwietnia 2018 r. przez Circulation sugeruje, że może sprowadzać się do pięciu zdrowych nawyków: zdrowej diety, utrzymywania zdrowej masy ciała, codziennych ćwiczeń, umiarkowanego picia alkoholu i niepalenia.
Naukowcy z Harvard T.H. Chan School of Public Health przeprowadzili szeroko zakrojone badanie wpływu nawyków zdrowotnych na oczekiwaną długość życia, korzystając z danych z innego znanego badania zdrowia pielęgniarek (NHS) i badania kontrolnego pracowników służby zdrowia (HPFS). Dzięki temu analizowane dane obejmowały wiele lat i dużą liczbę osób. NHS obejmowało ponad 78 000 kobiet obserwowanych od 1980 do 2014 r. HPFS obejmowało ponad 40 000 mężczyzn obserwowanych w latach 1986 do 2014. Razem to ponad 130 000 uczestników dane z 34 lat dla kobiet i dane z 28 lat dla mężczyzn.
Badacze przeanalizowali dane NHS i HPFS dotyczące 5 czynników takich jak dieta, masa ciała, aktywność fizyczna, palenie tytoniu i spożycie alkoholu. Dane zebrano z systematycznie podawanych, zwalidowanych kwestionariuszy.
Wg tej analizy osoby, które spełniały kryteria wszystkich pięciu nawyków, żyły dłużej niż osoby, które ich nie miały. Odpowiednio długość życia wydłużyła się o 14 lat dla kobiet i o 12 lat dla mężczyzn, jeśli badani mieli te nawyki w wieku 50 lat. Osoby, które nie miały żadnego z tych nawyków, były bardziej narażone na przedwczesną śmierć z powodu raka lub chorób układu krążenia. Jeden zdrowy nawyk (i nie ma znaczenia który) może przedłużyć życie o dwa lata u mężczyzn i kobiet.
Inne badanie objęło matki i ich dzieci w wieku 9-18 lat. W tej analizie skupiono się na związku między stylem życia matki a ryzykiem otyłości wśród potomstwa. Naukowcy przeanalizowali dane 24 289 dzieci uczestniczących w badaniu „Growing Up Today Study”, które urodziły się z 16 945 kobiet uczestniczących w badaniu Nurses ’Health Study II. Badacze odkryli, że aż 1 282 dzieci, czyli 5,3%, rozwinęło otyłość podczas mediany pięcioletniego okresu obserwacji. Otyłość matek, brak aktywności fizycznej i palenie tytoniu były silnie związane z otyłością wśród dzieci i młodzieży.
Dzieci i młodzież, których matki przestrzegały pięciu zdrowych nawyków – zdrowej diety, utrzymywania prawidłowej masy ciała, regularnych ćwiczeń fizycznych, umiarkowanego picia alkoholu i niepalenia – były o 75% mniej narażone na otyłość w porównaniu z dziećmi matek, które nie przestrzegały takich nawyków. Kiedy zarówno matka, jak i dziecko przestrzegały tych nawyków, ryzyko otyłości było o 82% niższe w porównaniu z matką i dziećmi, które tego nie przestrzegały.
Dzieci kobiet, które utrzymały prawidłową masę ciała (wskaźnik masy ciała 18,5-24,9) miały o 56% mniejsze ryzyko otyłości w porównaniu z dziećmi kobiet, które nie utrzymały prawidłowej masy ciała, natomiast dzieci matek, które nie paliły, miały o 31% mniejsze ryzyko otyłości w porównaniu z dziećmi matek, które paliły.
Czy możemy wpłynąć na wydłużenie życia? Nie wiemy czy zdrowy styl życia, to życie nam wydłuży – cytowane badanie to tylko rzetelna, długotrwała obserwacja, ale wiemy, że niezdrowy styl życia może nam życie skrócić lub być kluczowym czynnikiem wielu chorób, w tym nowotworowych, metabolicznych, układu krążenia i coraz częściej wymienianych chorób psychicznych oraz tych o podłożu stresowym.
Wyniki drugiego badania podkreślają natomiast ważną rolę, jaką wybór stylu życia matki może odgrywać dla zdrowia ich dzieci.
Ja zmieniłam swoje życie, wybierając ścieżkę do zdrowia i szczęśliwego życia, a Ty?
Jeśli chcesz zacząć wprowadzać proste zmiany, skorzystaj z mojego darmowego e-booka i wprowadź pierwszych kilka zmian razem ze mną.
Źródła:
https://www.ahajournals.org/doi/full/10.1161/CIRCULATIONAHA.117.032047
https://www.health.harvard.edu/staying-healthy/harvard-researchers-say-healthy-habits-may-add-years-to-your-life
https://www.hsph.harvard.edu/news/press-releases/mothers-who-follow-five-healthy-habits-may-reduce-risk-of-obesity-in-children/
Holistka – dietetyk, coach, trener rozwoju osobistego i biznesu, socjolog, instruktor jogi i relaksacji. Specjalizuje się w prowadzeniu konsultacji i wykładów, tworzeniu szkoleń i programów edukacyjnych wykorzystując holistyczną wiedzę, wyniki badań naukowych (Evidence Based Medicine) oraz wieloletnie doświadczenie zawodowe w obszarze wellbeing. Jej zainteresowania to dobrostan psychofizyczny, biohacking, hormony, jelita, choroba Hashimoto, redukcja stresu, work-life-balance i tematy związane z przeciwstarzeniem. Jest konsultantką merytoryczną książek o zdrowym stylu życia i odżywianiu oraz autorką artykułów naukowych z zakresu dietetyki, Hashimoto, dobrostanu i medytacji. Twórczyni metody oraz marki Kod Równowagi.