03.01.2021
Japonia to kraj, który miał duży wpływ na moje życie. W Tokio spędziłam kiedyś Sylwestra i Nowy Rok, które był jednym z najbardziej zaskakujących w moim życiu. Kilkanaście lat temu, po zostawieniu swojego dotychczasowego dorobku w postaci ówczesnego męża, domu, pracy i problemów wyjechałam w podróż. Oglądaliście film „Między słowami” ze Scarlett Johanson i Billem Muray w rolach głównych? Z filmu pochodzi cytat „Im więcej o sobie wiesz, tym mniej rzeczy jest Ciebie w stanie dotknąć”. Pojechałam odnaleźć siebie.
O kraju Kwitnącej Wiśni wiedziałam tyle, ile opowiadała moja koleżanka, zakochana w Japonii bez pamięci. Zauroczyłam się i ja. Złożyłam wymówienie w pracy, kupiłam bilet, spakowałam walizkę i wyruszyłam. W dzień przed Sylwesterem wylądowałam w Japonii w Tokio. Wyposażona w wyobrażenia o tym kraju i przewodnik Pascala, zamierzałam spędzić hucznego Sylwestra. Marzyłam o szampańskiej zabawie do białego rana. Jak wielkie było moje zdziwienie (i beztroska w planowaniu podróży), kiedy okazało się, że dla Japończyków jest to czas szczególny, ale daleki od moich planów. Japończycy świętują od 1 do 3 stycznia w domach w gronie rodzinnym. To czas wyciszenia i odpoczynku.
Japończycy uważają, że do końca roku warto pozamykać stare sprawy, zakończyć kłótnie i poddawać długi. Trzeba wysprzątać mieszkanie i udekorować dom kagami-mochi, czyli świątecznym stroikiem, składającym się z ryżowych ciasteczek mochi i kwiatu kumkwatu. W te dni jedzą też inne specjalne potrawy. Czas spędza się leniwie, w domu, celebrując bycie razem i bycie tu i teraz.
Zamiast bycia na imprezie Japończycy odwiedzają świątynie buddyjskie, gdzie modlą się o północy o zdrowie, pomyślność i szczęście. Drugim ważnym momentem w Nowy m Roku jest pierwszy wschód słońca. Wszyscy wychodzą z domu o świcie, aby to zobaczyć.
Ta historia nauczyła mnie, że nie zawsze wszystko jest tak jak chcemy, co nie znaczy, że jest gorzej. Jest inaczej. A poza tym wszędzie dobrze, gdzie nas nie ma. Dowiedziałam się też, że nie można uciec od problemów. Trzeba je po prostu rozwiązać. Postrzeganie otaczającego świata zależy od nas, a każda sytuacja może być lekcją. Poznałam też japońską mądrość i zwyczaje jak żyć długo i pięknie.
Jeśli spędziliście Sylwestra i Nowy Rok inaczej niż chcielibyście, zobaczcie czego uczy Was to zdarzenie. Być może warto popatrzeć na stary rok z przychylnością, dostrzec w nim to co dobre i z pokorą poprosić siłę wyższą, w którą wierzycie, o wspaniały nadchodzący rok dla siebie i najbliższych. Dajcie sobie czas na przemyślenia i przyjemności. Złóżcie życzenia. Odżywcie ciało, umysł i ducha. Zadbajcie, aby pierwsze dni roku wypełniły pozytywne emocje, to one nadadzą ton, jak mówią Japończycy, temu co czeka nas w 2021 roku.
Kinga shinnen (Szczęśliwego Nowego Roku)
Jeśli chcesz zacząć żyć swoim życiem, dbać o zdrowie i równowagę, pobierz darmowy ebook, z którego dowiesz się jak zacząć.
Holistka – dietetyk, coach, trener rozwoju osobistego i biznesu, socjolog, instruktor jogi i relaksacji. Specjalizuje się w prowadzeniu konsultacji i wykładów, tworzeniu szkoleń i programów edukacyjnych wykorzystując holistyczną wiedzę, wyniki badań naukowych (Evidence Based Medicine) oraz wieloletnie doświadczenie zawodowe w obszarze wellbeing. Jej zainteresowania to dobrostan psychofizyczny, biohacking, hormony, jelita, choroba Hashimoto, redukcja stresu, work-life-balance i tematy związane z przeciwstarzeniem. Jest konsultantką merytoryczną książek o zdrowym stylu życia i odżywianiu oraz autorką artykułów naukowych z zakresu dietetyki, Hashimoto, dobrostanu i medytacji. Twórczyni metody oraz marki Kod Równowagi.