Łatwa relaksacja przydatna w każdej stresowej sytuacji

Blog

Łatwa relaksacja przydatna w każdej stresowej sytuacji

12.10.2020

Umiejętność relaksacji może pomóc w znalezieniu spokoju i równowagi.  Dodatkowo wspiera w redukcji stresu oraz ułatwia powrót do zdrowia.  Relaksacja jest świadomym stanem fizycznym, w którym następuje rozluźnienie fizyczne i rozkurczenie mięśni. Stanowi ona podstawę do rozluźnienia psychicznego. 

Relaksacja, a objawy psychologiczne

Badania pokazują, że relaksacja pomaga w sytuacjach obniżonego nastroju, a w szczególności

  • Zmniejsza objawy depresji
  • Redukuje ból psychosomatyczny
  • Obniża lęk

To tylko część udowodnionych korzyści. Moje kursantki, po rozpoczęciu pracy obejmującej relaksacje, czują się pewniejsze siebie, lepiej śpią i osiągają lepsze efekty w pracy mniejszym kosztem. 

Relaksacja jako recepta na poprawę zdrowia

W jednym z badań poddano obserwacji pacjentów hospitalizowanych. Jena grupa była uczona technik relaksacyjnych, druga nie. Porównywano tętno, ciśnienie krwi  i częstość oddechów badanych w obu grupach przed operacją i po próbie wstania z łóżka po zabiegu operacyjnym. Zgłoszenia badanych dotyczące bólu po nacięciu i cierpienia fizycznego były mierzone za pomocą skali bólu i dystresu po próbie podniesienia się z łóżka. Poddano analizie ilość stosowanych leków przeciwbólowych w ciągu pierwszych 24 godzin po operacji. Wyniki badania pokazują, że chorzy uczeni techniki relaksacyjnej zmniejszającej napięcie mięśniowe spożywali mniej leków przeciwbólowych i czuli się lepiej niż grupa, która nie relaksowała się.

Chcesz więcej poczytać o stresie, zajrzyj tutaj

Technika relaksacyjna – wykonanie

Jeśli chcesz zacząć świadomie praktykować relaksacje, zapraszam Cię do wykonania ćwiczenia.

Zacznij praktykować relaksacje od 3 minut dziennie. 

Technika:

Znajdź sobie miejsce, w którym nikt nie będzie Ci przeszkadzał.

Przełącz telefon na tryb samolot, usiądź wygodnie, wyprostuj kręgosłup. Niech głowa będzie przedłużeniem kręgosłupa. Nie napinaj mięśni.

Jedną rękę połóż na brzuchu, drugą na klatce piersiowej. 

Weź głęboki wdech – wciągnij powietrze nosem i poczuj, jak brzuch się unosi. Ręka spoczywająca na klatce piersiowej powinna unosić się minimalnie. 

Powietrze wydmuchuj ustami. Koncentruj się na oddechu. 

Możesz przy każdym wdechu powtarzać w myślach słowa : zdrowie, szczęście, spokój, miłość. 

Istniej wiele narzędzi i sposobów relaksacji. Próbuj, aż znajdziesz swój sposób.

Tutaj możesz zapoznać się z techniką opukiwania.

Korzystaj technik relaksacyjnych tak często jak chcesz, ile chcesz i kiedy chcesz. To Twoja praktyka. Ale pamiętaj, że jednorazowe ćwiczenie nie przyniesie rezultatu. Do osiągnięcia korzyści trzeba praktykować codziennie. 

Chcesz poznać więcej technik relaksacji, umów się na sesję

Źródła:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK513238/

Podziel się tym wpisem na
Wróć

Może Ciebie również zainteresować:

Nazywam się
Justyna Salamonowicz-Gustaw.

Holistka – dietetyk, coach, trener rozwoju osobistego i biznesu, socjolog, instruktor jogi i relaksacji. Specjalizuje się w prowadzeniu konsultacji i wykładów, tworzeniu szkoleń i programów edukacyjnych wykorzystując holistyczną wiedzę, wyniki badań naukowych (Evidence Based Medicine) oraz wieloletnie doświadczenie zawodowe w obszarze wellbeing. Jej zainteresowania to dobrostan psychofizyczny, biohacking, hormony, jelita, choroba Hashimoto, redukcja stresu, work-life-balance i tematy związane z przeciwstarzeniem. Jest konsultantką merytoryczną książek o zdrowym stylu życia i odżywianiu oraz autorką artykułów naukowych z zakresu dietetyki, Hashimoto, dobrostanu i medytacji. Twórczyni metody oraz marki Kod Równowagi.

Poznaj mnie lepiej
Shopping cart0
Brak produktów w koszyku!
Continue shopping
0