29.09.2021
Boczniaki zawierają pełnowartościowe białko, minerały, witaminy. Wykazują działanie przeciwzapalne, przeciwcukrzycowe, antynowotworowe i prebiotyczne. O wszystkich zaletach tych grzybów przeczytasz w artykule.
Przewlekłe stany zapalne wiąże się z wieloma chorobami jak nowotwory, cukrzyca czy choroby serca.
Badania naukowe donoszą, że boczniaki zmniejszają wydzielanie markerów stanu zapalnego.
Antyoksydanty to związki, które pomagają zwalczać wolne rodniki i zapobiegają uszkodzeniom komórek. Boczniaki zawierają związki bioaktywne, w tym fenole, flawonoidy i witaminy. Wg badań związki zawarte w boczniakach mogą pomóc w walce ze stresem oksydacyjnym, związanym z niektórymi chorobami przewlekłymi czy starzeniem organizmu.
Badania probówkowe, jak i badania na zwierzętach wykazały, że boczniaki są skuteczne w zwiększaniu poziomu przeciwutleniaczy w organizmie i neutralizowaniu działania szkodliwych wolnych rodników.
Działanie przeciwnowotworowe. Dzięki wysokiej zawartości antyoksydantów, a także właściwościom przeciwzapalnym, boczniaki mogą hamować rozwój niektórych rodzajów nowotworów.
Badania wykazały, że ekstrakty z boczniaka ostrygowatego wykazują działanie przeciwnowotworowe wobec komórek raka płuc, szyjki macicy, raka piersi a także innych nowotworów w tym jelita grubego.
W boczniakach występuje pełnowartościowe białko, zawierające wszystkie aminokwasy egzogenne oraz alaninę, prolinę, cystynę, kwas asparginowy i glutaminowy, serynę i tyrozynę.
Mogą stanowić ważny element diety wegan i wegetarian.
Boczniaki są źródłem składników mineralnych takich jak żelazo, magnez, mangan, cynk, witamin z grupy B (B1, B2, B3, B5) co czyni je superżywnością.
Grzyby te są produktem żywnościowym pochodzenia niezwierzęcego, stanowiącym dobre źródło żelaza.
Trwają obserwacje dotyczące obecności witaminy D w boczniakach. W jednym z badań boczniak ostrygowaty został pokrojony na plastry i poddany działaniu słońca jako naturalnego źródła promieniowania UVB w warunkach subtropikalnych w Etiopii. Po nasłonecznieniu mniejszym niż 30 minut nastąpił istotny wzrost zawartości witaminy D2, zapewniającą ilość, która spełnia obecne zalecane spożycia (RDA) witaminy D. Grzyby mają potencjał, aby być niezwierzęcym, niewzbogaconym źródłem pożywienia witaminy D, które może dostarczyć znaczną ilość witaminy D2 w jednej porcji.
Ostatnie badania pokazały, że różowe boczniaki wykazują działanie prebiotyczne. Dzieje się tak, ponieważ boczniak różowy jest bogaty w polisacharydy, które zawierają cukry krótkołańcuchowe, takie jak glukoza, galaktoza, fruktoza i N-acetyloglukozamina. Cukry te stymulują wzrost tak zwanych „dobrych bakterii”, a to wpływa na hamowanie populacji drobnoustrojów chorobotwórczych w przewodzie pokarmowym.
Dodatkowo są doniesienia, że boczniak różowy posiada właściwości immunomodulujące. Oprócz stymulacji wzrostu pożytecznych bakterii, związki w boczniakach aktywują makrofagi i cytotoksyczność komórek NK, które są elementem wrodzonego systemu odpornościowego, spełniających rolę komórek cytotoksycznych w stosunku do zmienionych komórek własnych (komórek zakażonych przez wirusy, komórek nowotworowych).
W jednym z przeglądów przeanalizowano kilka badań pod wzgedem kardiometabolicznym. Wyniki były obiecujące. Zaobserwowano korzystny wpływ spożycia boczniaków na metabolizm glukozy. Nastąpiło zmniejszenie stężenia glukozy na czczo i/lub 2 godziny po posiłku i lipidów (spadek całkowitego cholesterolu, cholesterolu LDL i/lub triglicerydów). W niektórych badaniach stwierdzono obniżenie ciśnienia krwi.
Oprócz walorów zdrowotnych boczniaki pozyskuje się w prosty sposób i są łatwo przyswajane przez organizm. Grzyby rosną na martwych konarach drzew. Wg mnie grzyby i grzybnie są pokarmem przyszłości.
Boczniaki mogą stanowić wartościowe źródło białka w dietach wegetariańskich i fleksiwegetariańskich. Ułatwiają zbilansowanie diety u osób, które ograniczają spożycie mięsa, a strączki są dla nich ciężkostrawne. Polecam je szczególnie kobietom, które dbają o zdrowie i dobry wygląd. W mojej diecie równowagi stanowią ważny element jadłospisu.
Chcesz się dowiedzieć jakie produkty będą dobre dla Ciebie, umów się na konsultacje tutaj. Określimy produkty, które Ci służą, a które powinnaś wyeliminować, aby poczuć się lepiej i wyglądać dobrze.
Źródła:
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24941164/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31985778/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32112837/
Holistka – dietetyk, coach, trener rozwoju osobistego i biznesu, socjolog, instruktor jogi i relaksacji. Specjalizuje się w prowadzeniu konsultacji i wykładów, tworzeniu szkoleń i programów edukacyjnych wykorzystując holistyczną wiedzę, wyniki badań naukowych (Evidence Based Medicine) oraz wieloletnie doświadczenie zawodowe w obszarze wellbeing. Jej zainteresowania to dobrostan psychofizyczny, biohacking, hormony, jelita, choroba Hashimoto, redukcja stresu, work-life-balance i tematy związane z przeciwstarzeniem. Jest konsultantką merytoryczną książek o zdrowym stylu życia i odżywianiu oraz autorką artykułów naukowych z zakresu dietetyki, Hashimoto, dobrostanu i medytacji. Twórczyni metody oraz marki Kod Równowagi.