7 przyczyn dlaczego nie chudniesz - Kod Równowagi

Blog

7 przyczyn dlaczego nie chudniesz

11.10.2020

7 przyczyn dlaczego nie możesz schudnąć

Kolejna dieta kończy się niepowodzeniem, a Ty sfrustrowana lądujesz na własnej kanapie z paczką chipsów i butelką wina. 

Dlaczego nie schudłam?

Zadajesz sobie to pytanie po raz kolejny. Znowu przeczytałaś, że jest nowa dieta, dzięki której schudły celebrytki, a Tobie się nie udaje. Dlaczego Twoje starania nie przynoszą rezultatu dowiesz się z tego artykułu.

Aby schudnąć skutecznie trzeba wziąć pod uwagę kilka czynników. A strategię odchudzania dopasować do siebie. Nie wystarczy jeść mało, albo nie jeść wcale, nie wystarczy też włączyć do diety magiczne „odchudzające” składniki. Odchudzanie to proces, powinien być zaplanowany, dopasowany i rozłożony w czasie. 

Przeczytaj o 7 najczęstszych przyczynach, które sprawiają, że dieta kończy się niepowodzeniem.

 1. Dieta była niskokaloryczna
  Często diety cud są oparte na zbyt niskiej podaży kalorii, nawet poniżej PPM (podstawowej przemiany materii). Chudniemy szybko, ale potem pojawia się efekt jojo. Wraz z utratą kilogramów zamiast tłuszczu wiscelarnego, najpierw tracimy wodę i glikogen mięśniowy. Kiedy zaczynamy jeść jak wcześniej, waga wraca. Dodatkowo bardzo restrykcyjne diety czy głodówki nie zawierają wystarczającej ilości składników odżywczych organizmu jak białko czy witaminy i minerały.
 2. Zmiana sposobu żywienia była krótkotrwała
  Do osiągnięcia stałej wagi, potrzebna jest zmiana nawyków,
  Krótkotrwałe modyfikacje diety (turnusy dietetyczne, dieta pudełkowa na dwa tygodnie) nie dają takiej możliwości – nie ma nauki.
 3. Nie dotarliśmy do sedna problemu
  Aby trwale schudnąć warto zdiagnozować przyczynę nadmiarowych kilogramów. Powody mogą mieć charakter natury psychologicznej, wynikać z braku wsparcia czy motywacji lub mieć podłoże zdrowotne, takie jak niewyregulowana niedoczynność tarczycy, insulinooporność czy dysbioza jelitowa.

 4. Brak wiedzy
  Stosowanie diety, tylko dlatego, że jest popularna i innym służy nie daje gwarancji, że pomoże także Tobie. Hasła i posty reklamowe sprzedają marzenia o wyjątkowej skuteczności kolejnej diety, jednak mechanizm działania jest zazwyczaj ten sam – ujemny bilans energetyczny. Eliminując kolejne produkty wg magicznego klucza zazwyczaj ograniczamy podaż kalorii. A czasami chodzi o coś więcej niż tylko deficyt kaloryczny.

 5. Brak czasu i umiejętności
  Zalecenia dietetyczne mogą być dobrze sformułowane, ale co zrobić jeśli nie masz czasu na zakupy, gotowanie i organizację diety. Samo przecież się nie zrobi. A jeśli dodatkowo nie umiesz i nie lubisz gotować … Rozwiązanie dietetyczne musi pasować do Ciebie i Twojego stylu życia.

 6. Koncentrujesz się na liczbach i nie celebrujesz drobnych sukcesów
  Oczekujesz, że schudniesz 5-10 kg i nie dostrzegasz małych sukcesów. Odmówienie sobie zjedzenia pół tabliczki czekolady, na którą miało się ochotę, przybliża do osiągnięcia wymarzonej wagi, pomimo braku natychmiastowego efektu. Ponadto waga to nie wszystko i nie powinna być jedynym wyznacznikiem Twojego sukcesu. Liczy się właściwa praca całego organizmu, np. jelit, promienny wygląd skóry, chęć do działania czy lepszy sen.

 7. Odchudzasz się tylko z pomocą diety
  A dieta to nie wszystko. Wprowadź aktywność fizyczną, jogę, medytacje, wyreguluj sen, zadbaj o relacje. Integralne działanie przybliży Cię do realizacji Twoich marzeń i pomoże zaopiekować się sobą. A samoakceptacja, nie mylić z akceptacją otyłości, jest ważnym elementem procesu.

Do napisania tego artykułu skłonił mnie artykuł Darisza Grzędzińskiego w tygodniku Wprost, w którym miałam przyjemność komentować dietę (post dr. Dabrowskiej) Lecha Wałęsy. Panu Prezydentowi niestety nie udało się schudnąć. Teraz już wiecie dlaczego.

Artykuł do przeczytania w tygodniku Wprost on-line.

https://www.wprost.pl/kraj/10369527/lech-walesa-pochwalil-sie-efektami-diety-w-sanatorium-schudl-4-kg-w-6-dni.html 

Po znalezieniu przyczyny nadwagi, można dopasować najlepszą strategię odchudzania, tak aby na zdrowej, pełnowartościowej diecie i holistycznym wsparciu chudnąć w zdrowym tempie 2-4 kg miesięcznie. 

Jeśli potrzebujesz wsparcia w zakresie odchudzania umów się na konsultację.

Podziel się tym wpisem na
Wróć

Może Ciebie również zainteresować:

Nazywam się
Justyna Salamonowicz-Gustaw.

Holistka – dietetyk, coach, trener rozwoju osobistego i biznesu, socjolog, instruktor jogi i relaksacji. Specjalizuje się w prowadzeniu konsultacji i wykładów, tworzeniu szkoleń i programów edukacyjnych wykorzystując holistyczną wiedzę, wyniki badań naukowych (Evidence Based Medicine) oraz wieloletnie doświadczenie zawodowe w obszarze wellbeing. Jej zainteresowania to dobrostan psychofizyczny, biohacking, hormony, jelita, choroba Hashimoto, redukcja stresu, work-life-balance i tematy związane z przeciwstarzeniem. Jest konsultantką merytoryczną książek o zdrowym stylu życia i odżywianiu oraz autorką artykułów naukowych z zakresu dietetyki, Hashimoto, dobrostanu i medytacji. Twórczyni metody oraz marki Kod Równowagi.

Poznaj mnie lepiej
Shopping cart0
Brak produktów w koszyku!
Continue shopping
0