Jak opukiwanie pomaga w redukcji stresu - Kod Równowagi

Blog

Jak opukiwanie pomaga w redukcji stresu

11.10.2020

Opukiwanie pomocne w redukcji stresu

Stres towarzyszy nam codziennie. Czasami może być korzystny i uratować nam życie, ale występujący zbyt często może prowadzić do chorób, w tym związanych z autoagresją.

Stres i Hashimoto

W moim przypadku stres był jednym z czynników wyzwalających chorobę, a diagnoza Hashimoto tylko go spotęgowała. Po uświadomieniu sobie, że długotrwały stres miał destrukcyjny wpływ na moje zdrowie i wiele innych aspektów życia, zaczęłam szukać sposobów uwolnienia się od niego. Znalazłam kilka strategii wnoszących do mojego życia spokój i to jest jeden z elementów w drodze do zdrowia.

 Już badania z 2004 i 2006 roku wskazały stres jako jedną z możliwych przyczyn wywoływania chorób autoimmunologicznych. W szczególności Hashimoto i Gravesa-Basedowa. Inne badania na ludziach i zwierzętach wykazały, że stresory psychologiczne i fizjologiczne indukują różne zmiany immunologiczne. Stres wpływa na układ odpornościowy bezpośrednio lub pośrednio poprzez układ hormonalny i nerwowy. To z kolei może przyczyniać się do rozwoju autoimmunizacji u osób predysponowanych genetycznie.

 Stres nie powinien kontrolować naszego życia, dlatego chciałabym pokazać jedno proste ćwiczenie – opukiwanie opuszkami palców, które pomoże się zrelaksować, wtedy kiedy tego najbardziej potrzebujesz.

Technika opukiwania

Technika opiera się na opukiwaniu 9 z 15 punktów energetycznych naszego ciała:

 1. czubek głowy
 2. punkty, gdzie od wewnętrznej strony zaczynają się twoje brwi
 3. zewnętrzna strona twoich oczu
 4. pod oczami
 5. pod nosem
 6. pośrodku podbródka
 7. centrum obojczyka (gdzie można zapiąć krawat)
 8. poniżej brodawek (czasami u kobiet pomija się te punkty)
 9. pod pachami
 10. kciuk
 11. palec wskazujący
 12. środkowy palec
 13. mały palec
 14. “Cios karate”, miejsce które znajduje się na na zewnętrznej stronie dłoni (obszar dłoni, który można użyć do ciosu karate)

 

Opukuj 8 podstawowych punktów widocznych na zdjęciu, siedem razy każdy.
Powtórz tę sekwencję dwukrotnie.

 

Aby mocniej odczuć benefity tej techniki, możesz wybrać jedną negatywną emocję, która Ci towarzyszy, a następnie wykonać to ćwiczenie myśląc o tej emocji. Oceń intensywność odczucia w skali od 0 do 10 w chwili obecnej, gdzie 10 jest najbardziej intensywne.  Na przykład intensywność bólu głowy lub intensywność każdej emocji, takiej strach czy złość itp.
Następnie albo masuj swoje “bolesne miejsce”, albo dotykając swojego “punktu karate”, powiedz sobie 3 razy , chociaż “boli mnie głowa” “akceptuję i kocham siebie”.

 Następnie, opukuj każdy punkt około 5-7 razy, zaczynając od punktu brwi. Punkty opukuj w kolejności, w jakiej pojawiają się na ciele. Po zakończeniu opukiwania punktu pod pachami zakończ cykl opukując czubek głowy.

 Wykonaj dwukrotnie tę sekwencję opukiwania punktów, używając dowolnych dwóch palców wzdłuż dowolnej strony ciała – nie ma potrzeby stukania po obu stronach. Można opukiwać raz jedną stronę, raz drugą. Użycie dwóch palców ułatwia wycelowanie w punkt energetyczny.

 Po zakończeniu ćwiczenia, możesz ponownie zastanowić się nad odczuwaniem emocji  w skali 1 do 10. Jeśli nadal czujesz swoją emocję możesz wykonać ćwiczenie jeszcze raz.

 

Na moim FanPage na Justyna Salamonowicz-Gustaw Kod Równowagi i na IGTV (instagram TV) znajduje się filmik, gdzie pokazuję jak wykonać to ćwiczenie.

 

Zapraszam.

Podziel się tym wpisem na
Wróć

Może Ciebie również zainteresować:

Nazywam się
Justyna Salamonowicz-Gustaw.

Holistka – dietetyk, coach, trener rozwoju osobistego i biznesu, socjolog, instruktor jogi i relaksacji. Specjalizuje się w prowadzeniu konsultacji i wykładów, tworzeniu szkoleń i programów edukacyjnych wykorzystując holistyczną wiedzę, wyniki badań naukowych (Evidence Based Medicine) oraz wieloletnie doświadczenie zawodowe w obszarze wellbeing. Jej zainteresowania to dobrostan psychofizyczny, biohacking, hormony, jelita, choroba Hashimoto, redukcja stresu, work-life-balance i tematy związane z przeciwstarzeniem. Jest konsultantką merytoryczną książek o zdrowym stylu życia i odżywianiu oraz autorką artykułów naukowych z zakresu dietetyki, Hashimoto, dobrostanu i medytacji. Twórczyni metody oraz marki Kod Równowagi.

Poznaj mnie lepiej
Shopping cart0
Brak produktów w koszyku!
Continue shopping
0