Czy podjadanie może wpłyną na SIBO, kompleks MMC - Kod Równowagi

Blog

Czy podjadanie może wpłyną na SIBO, kompleks MMC

21.11.2020

Podjadanie to słabość występująca u wielu osób.  Sięgasz po przekąski z nudów, przyzwyczajenia lub łakomstwa? Wiele osób tak robi. Niezależnie od przyczyny, podjadanie zawsze zaburza trawienie i może przyczynić się do powstania niektórych dolegliwości takich jak niestrawność, wzdęcia, gazy oraz chorób jak SIBO czy otyłość. Podjadanie jest niewskazane dla osób z niedoczynnością tarczycy. Chcesz dowiedzieć się dlaczego takie ważne są przerwy między posiłkami, przeczytaj ten artykuł.

Na czym polega wędrujący kompleks mioelektryczny (MMC)

Wędrujący kompleks mioelektryczny (MMC), bo o niego tutaj chodzi, to inaczej aktywność elektromechaniczna mięśni gładkich przewodu pokarmowego podczas okresów pomiędzy posiłkami. Ma na celu usunięcie niestrawionych resztek pokarmowych i pozbycie się niepotrzebnych bakterii. Proces ten obejmuje 4 fazy i trwa do chwili kiedy zaczniemy jeść ponownie.

Jeśli migrujący kompleks motoryczny (MMC) nie działa prawidłowo, pokarmy, które spożywamy, mogą pozostać w żołądku i jelicie cienkim dłużej niż to, co jest ogólnie uważane za zdrowe. Tak sytuacja może powodować uczucie ciężkości i pełności po jedzeniu, nawet jeśli zjedzony posiłek był mały.

Wędrujący kompleks mioelektryczny (MMC), a SIBO

Dodatkowo powolny MMC może również powodować zbyt długie pozostawanie bakterii w przewodzie pokarmowym, co może również prowadzić do SIBO, czyli przerostu bakterii w jelicie cienkim.

Aż 70 procent osób z SIBO ma również problemy zdrowotne związane z MMC. Badania naukowe wykazały, że obniżona funkcja MMC może być powiązana z nadmiarem metanu i / lub wodoru wytwarzanych przez nadmiar bakterii w jelitach. SIBO może również zwiększyć stan zapalny i przepuszczalność jelit.

Wędrujący kompleks mioelektryczny (MMC), a IBS

Osoby z IBS również mogą mieć obniżoną funkcje kompleksu mioelektrycznego. Pojawiają się głosy, że ​​zatrucie pokarmowe i inne infekcje bakteryjne mogą wpływać na mikrobiom jelitowy, który następnie zmienia sposób w jaki sygnalizuje MMC, aby uruchomił się i zatrzymał.

Wędrujący kompleks mioelektryczny (MMC), przyczyny

Na powstanie zaburzeń pracy kompleksu mioelektrycznego wpływa między innymi przebyta infekcja Helicobacter Pylori i stosowanie leków IPP (inhibitorów pompy protonowej). Przyczyną mogą być też czynniki związane ze stylem życia, takie jak stres, niewysypianie się i niewystarczająca aktywność fizyczna. Ważnym powodem jest też brak wystarczająco długich przerw między posiłkami, powodujący brak przejścia wszystkich faz MMC. Zdrowotnym uwarunkowaniem jest niedoczynność tarczycy.

Wędrujący kompleks mioelektryczny (MMC), a niedoczynność tarczycy

Zmniejszona ruchliwość przewodu pokarmowego jest jednym z czynników ryzyka rozwoju przerostu bakteryjnego jelita cienkiego (SIBO). Niedoczynność tarczycy ( w tym o podłożu Hashimoto) jest związana ze zmienioną ruchliwością przewodu pokarmowego. Objawy ze strony układu pokarmowego są często ignorowane ze względu na wiele innych objawów.

Hormony tarczycy odgrywają dużą rolę w ruchliwości jelit poprzez modulację jelitowego układu nerwowego i migrującego kompleksu motorycznego (MMC). Wpływają na szybkość trawienia pokarmu i przemieszczania się treści pokarmowych przez jelita.

Kiedy masz Hashimoto i poziom hormonów tarczycy jest niski, cały ten proces spowalnia, powodując między innymi zaparcia.

Podsumowanie

Migrujący kompleks motoryczny (MMC), czyli wzorzec aktywności elektromechanicznej, który przechodzi przez jelita między posiłkami, aby utrzymać przepływ pokarmu w przewodzie pokarmowym powinien być sprawny. Jednym z warunków jest zachowanie odstępów między posiłkami, tak aby MMC mógł przejść wszystkie fazy.

Nie podjadaj, a zwiększysz szansę na dobra pracę przewodu pokarmowego Dodatkowo zmniejszysz ryzyko powstania przerostu bakterii w jelicie cienkim, zapobiegniesz przewlekłym biegunkom, niekontrolowanej utracie wagi lub zaparć, nadwadze oraz zaburzeniom wchłaniania.

Zachowaj odstęp między posiłkami minimum 3 godziny. Dotyczy niepodjadania również owoców, orzechów, kawy z mlekiem a dasz aktywne wsparcie dla swojego układu pokarmowego.

Jeśli masz problemy z trawieniem i jelitami i chcesz o tym porozmawiać umów się na konsultację.

Źródła:

https://journals.physiology.org/doi/full/10.1152/ajpgi.00212.2015
https://journals.plos.org/plosone/article?id=10.1371/journal.pone.0064777

https://www.sciencedirect.com/topics/medicine-and-dentistry/migrating-myoelectric-complex

Podziel się tym wpisem na
Wróć

Może Ciebie również zainteresować:

Nazywam się
Justyna Salamonowicz-Gustaw.

Holistka – dietetyk, coach, trener rozwoju osobistego i biznesu, socjolog, instruktor jogi i relaksacji. Specjalizuje się w prowadzeniu konsultacji i wykładów, tworzeniu szkoleń i programów edukacyjnych wykorzystując holistyczną wiedzę, wyniki badań naukowych (Evidence Based Medicine) oraz wieloletnie doświadczenie zawodowe w obszarze wellbeing. Jej zainteresowania to dobrostan psychofizyczny, biohacking, hormony, jelita, choroba Hashimoto, redukcja stresu, work-life-balance i tematy związane z przeciwstarzeniem. Jest konsultantką merytoryczną książek o zdrowym stylu życia i odżywianiu oraz autorką artykułów naukowych z zakresu dietetyki, Hashimoto, dobrostanu i medytacji. Twórczyni metody oraz marki Kod Równowagi.

Poznaj mnie lepiej
Shopping cart0
Brak produktów w koszyku!
Continue shopping
0