Dobrostan czyli wellbeing - Kod Równowagi

Blog

Dobrostan czyli wellbeing

23.10.2021

Dobrostan, inaczej wellbeing, jest szerokim pojęciem, będącym przedmiotem dyskusji od czasów Arystotelesa. Filozof mówił o koncepcji Eudajmonii czyli stanu zadowolenia, bycia zdrowym, szczęśliwym i dostatnim.

Czym jest dobrostan

Dobre samopoczucie ma wielowymiarowy charakter i aby je osiągnąć potrzebujemy złapać równowagę w kluczowych elementach.

WHO już w 1948 roku ustaliło, że brak choroby u człowieka nie oznacza jego dobrostanu. Stan naszego psychofizycznego oraz społecznego dobrego samopoczucia ma uwarunkowania w wielu czynnikach, a nie tylko braku chorób. Aby osiągnąć zadowolenie oraz komfort życia, trzeba zadbać o prawidłową równowagę,

Mówi się o dobrostanie fizycznym, psychicznym i emocjonalnym, intelektualnym, duchowym, społecznym oraz ekonomicznym.

Jak definiujemy każdy z nich przeczytacie poniżej.

Dobrostan fizyczny

Obejmuje wybory stylu życia, które wpływają na funkcjonowanie naszego organizmu. To, co jemy, jak śpimy i jak jesteśmy aktywni, wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie fizyczne.

Dobrostan psychiczny i emocjonalny

Jest to nasza zdolność do radzenia sobie z codziennym życiem, w szczególności stresem i odzwierciedla sposób w jaki myślimy o sobie i jakie uczucia do siebie żywimy.

Dobrostan duchowy

Jest to umiejętność doświadczania i integrowania sensu i celu w życiu, osiągnięta poprzez połączenie z naszym wnętrzem, z naturą.

Dobrostan  intelektualny

Ważne jest uzyskanie i utrzymanie dobrego samopoczucia na poziomie intelektu, ponieważ pomaga to w poszerzaniu wiedzy i zdobywaniu umiejętności, aby wieść przyjemne i udane życie.

Dobrostan społeczny

Zależy od tego w jakim stopniu odczuwamy poczucie przynależności i integracji społecznej. Sposób, w jaki komunikujemy się z innymi, nasze relacje, wartości, przekonania, styl życia i tradycje są ważnymi czynnikami dobrobytu społecznego.

Dobrostan ekonomiczny

Zależy od naszej zdolności do zaspokojenia podstawowych potrzeb i poczucia bezpieczeństwa związanego z bytem.

Jako propagatorka zarządzania dobrostanem psychofizycznym i healthy-aging zapraszam Cię do przyjrzenia się grafice i zastanowienia się jak wygląda Twój wellbeing. Czy utrzymujesz swój dobrostan w równowadze?  7 lat temu stworzyłam własną metodę pracy z klientami – Kod Równowagi, w oparciu o którą tworzę swoje usługi, procesy i programy.  W moim personalizowanym programie Indywidualny Kod Równowagi uczę jak do równowagi dążyć. Pomagam zapanować nad zdrowiem i odzyskać witalność. Jeśli jesteś zainteresowana udziałem, zapraszam Cię do rozmowy. Być może program jest dla Ciebie.

Źródła:

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28707609/

Podziel się tym wpisem na
Wróć

Może Ciebie również zainteresować:

Justyna Salamonowicz-Gustaw

Nazywam się
Justyna Salamonowicz-Gustaw.

Holistka - dietetyk, coach, trener biznesu, socjolog, instruktor jogi i relaksacji. Odbyła ponad 2000 godzin konsultacji z klientami. Specjalizuje się w chorobie Hashimoto, hormonach, healthy aiging, redukcji stresu i dobrostanie. Prowadzi konsultacje, kursy, wykłady i warsztaty, a wszystko w nurcie medycyny stylu życia i medycyny integralnej..  Jest konsultantką merytoryczną książek o zdrowym stylu życia i odżywianiu. Stworzyła metodę Kod Równowagi, w oparciu o którą tworzy swoje usługi i produkty. Dzieli się wiedzą, doświadczeniem i narzędziami gromadzonymi latami, które  pomagają poprawić stan zdrowia i samopoczucie oraz uczą żyć uważnie i w równowadze.

Poznaj mnie lepiej
Shopping cart
Brak produktów w koszyku!
Continue shopping
0