Makowiec japoński - wegański, bez ciasta - Kod Równowagi

Blog

Makowiec japoński – wegański, bez ciasta

20.12.2020

Makowiec – moje ulubione ciasto świąteczne przypominające beztroskie dzieciństwo. Moja mama robiła tradycyjną roladę makową z bakaliami. Mój makowiec nie ma ciasta.

Słodka tradycja

Chętnie pomagałam przy przygotowaniu maku do makowca, który był kilkakrotnie mielony, a potem kręcony z cukrem i koglem-moglem w makutrze. Wyjadałam go łyżkami. Po upieczeniu rolady wyjadałam tylko mak, zostawiając ciasto. Od kiedy pamiętam intuicyjnie nie jadłam pszenicy. Teraz, kiedy sama robię makowce, wybieram przepisy bez zbędnego dla mnie ciasta. Mój makowiec jest ciężki, wilgotny i zawiera dużo bakalii. Czysta rozkosz rozpływająca się w ustach.

Makowiec japoński

Przepisów na makowiec japoński jest dużo, a jego wersje różnią się od siebie. Moje ciasto jest wegańskie, bezglutenowe, bez jajek i mleka. Przygotowuję go z kwaskowatymi jabłkami. Tradycyjny makowiec japoński może być na warstwie kruchego ciasta, ale ja wolę sam mak.
Makowiec japoński jest ciastem idealnym dla osób posiadających nietolerancje pokarmowe na nabiał i jajka, dla wegan i osób na diecie bezglutenowej i w diecie Hashimoto.

SKŁADNIKI

500 g niebieskiego maku
3 jabłka
1 pomarańcza
1 szklanka prawdziwego miodu lub innego słodzika
100 g orzechów włoskich / 1/2 szklanki
100 g migdałów  / 1/2 szklanki
50 g skórki pomarańczowej kandyzowanej / 1/4 szklanki
50 g skórki cytrynowej kandyzowanej / 1/4 szklanki (opcjonalnie, można dać więcej skórki pomarańczowej)
3/4 szklanki rodzynek
120-150 ml oleju kokosowego lub masła klarowanego
4 łyżki mąki ziemniaczanej lub mąki z tapioki
proszek do pieczenia
olejek migdałowy lub Whisky (zależy co lubisz najbardziej)
szczypta soli
suszone jabłka lub płatki kokosowe lub migdałowe do dekoracji

WYKONANIE

Mak zalać dużą ilością gorącej wody, odstawić do wystygnięcia, odsączyć z nadmiaru wody na gęstym sitku lub ściereczce. Mak można też zalać gorąca wodą i zostawić na noc. W dużym garnku zagotować wodę i do wrzącej dodać namoczony mak, a następnie gotować 15 minut. Odcedzić mak i dwukrotnie zmielić w maszynce do mielenia albo w Thermomixie.

Do przygotowania masy makowej można również użyć gotowego zmielonego maku, wtedy nie trzeba go już mielić. Wystarczy zalać wrzątkiem i wystudzić. Dokładnie odcisnąć z wody.

Rodzynki, orzechy i migdały zalać gorącą wodą i odstawić na 15 minut (w różnych naczyniach).  Olej kokosowy lub masło klarowane rozpuścić w małym rondelku. Ja dałam masło. Lubię jego zapach. Orzechy oraz migdały odcedzić i posiekać, lub zmielić w maszynce do kawy lub termomixie. Rodzynki odcedzić.

Do dużej miski włożyć zmielony mak, dodać wszystkie składniki i wymieszać. Jabłka obrać i podzielić na ćwiartki, pomarańcze obrać i pozbawić pestek. Owoce zblendować na mus. Następnie dodać do masy makowej. Wymieszać.

Do masy makowej dołożyć mąkę ziemniaczaną, proszek do pieczenia i aromaty lub alkohol. Ja dałam kilka łyżek Amaretto (włoski alkohol o migdałowym zapachu). Starannie wymieszać.

Nagrzać piekarnik do 190 stopni. Tortownicę, u mnie 21 cm, ale może być 25 cm, wyłożyć papierem do pieczenia. Przełożyć masę makową i włożyć do piekarnika. Piec około 50 minut. Wyłączyć piekarnik i zostawić w nim makowiec jeszcze na 10 minut. Następnie wyjąc i zostawić do ostygnięcia.

Makowiec japoński udekorować suszonymi jabłkami, bakaliami lub płatkami migdałowymi. Można też zrobić polewę czekoladową.

A jeśli chcesz zrobić audyt swoje diety lub szukasz wsparcia w problemach związanych z nietolerancjami, umów się na konsultację.

Podziel się tym wpisem na
Wróć

Może Ciebie również zainteresować:

Nazywam się
Justyna Salamonowicz-Gustaw.

Holistka – dietetyk, coach, trener rozwoju osobistego i biznesu, socjolog, instruktor jogi i relaksacji. Specjalizuje się w prowadzeniu konsultacji i wykładów, tworzeniu szkoleń i programów edukacyjnych wykorzystując holistyczną wiedzę, wyniki badań naukowych (Evidence Based Medicine) oraz wieloletnie doświadczenie zawodowe w obszarze wellbeing. Jej zainteresowania to dobrostan psychofizyczny, biohacking, hormony, jelita, choroba Hashimoto, redukcja stresu, work-life-balance i tematy związane z przeciwstarzeniem. Jest konsultantką merytoryczną książek o zdrowym stylu życia i odżywianiu oraz autorką artykułów naukowych z zakresu dietetyki, Hashimoto, dobrostanu i medytacji. Twórczyni metody oraz marki Kod Równowagi.

Poznaj mnie lepiej
Shopping cart0
Brak produktów w koszyku!
Continue shopping
0