12.03.2021
Wywar lub inaczej bulion gotowany na kościach wołowych, drobiowych, cielęcych, jagnięcych czy rybnych jest obecny w wielu dietach różnych kultur. Jest stosowany w kuchni śródziemnomorskiej, Chinach czy Japonii. Buliony kostne są bogate w składniki odżywcze i pomagają zachować zdrowie. Zdrowotny bulion gotuje się na wolnym ogniu, aby mogły uwolnić się związki takie jak kolagen, glicyna, prolina i glutamina.
Kolagen pomaga w tworzeniu elastyny odpowiedzialnej za młodość skóry. Integralność kolagenu ma istotne znaczenie dla utrzymania skóry w dobrej kondycji i niwelowania oznak starzenia.
Badanie z podwójną ślepą próbą i kontrolowanym placebo, wykazało, że 2,5–5 gramów hydrolizatu kolagenu stosowanego 1 raz dziennie przez osiem tygodni, u kobiet w wieku 35–55, pomogło uzyskać elastyczność i nawilżenie skóry, oraz zapobiegało utracie wody i szorstkości skóry.
W innym badaniu po czterech tygodniach stosowania kolagenu, osoby z grupy badanej, wykazały statystycznie istotną poprawę w porównaniu z osobami stosującymi placebo, pod względem nawilżenia i parowania skóry. Nastąpiło zauważalne zmniejszenie oznak przyspieszonego starzenia.
Żelatyna wspiera zdrowie i integralność jelit. Wspiera przeciwzapalne działanie poprzez hamowanie cytokin prozapalnych.
Bulion jest źródłem kolagenu, który pomaga zachować elastyczność stawów, zapobiegając degradacji. Prolina wraz z innymi aminokwasami wpływa na zwiększenie syntezy białek mięśniowych.
W wywarze znajdują się wapń i kolagen potrzebne dla zdrowia kości. Wraz z uzupełnieniem diety (lub suplementacją) w witaminę D i magnez może stanowić dobrą profilaktykę osteoporozy.
Bulion zawiera m.inn. glicynę, potas i siarkę, które wspomagają detoksykację zarówno komórkową, jak i wątroby. Glicyna stymuluję produkcję glutationu, będącego ważnym przeciwutleniaczem naszgo organizmu. U ludzi glicyna zmniejsza stres oksydacyjny u osób z zespołem metabolicznym. Dobry wywar oprócz kości zawiera ekologiczne warzywa, czosnek, zioła, kurkumę i inne przyprawy, które dodatkowo wspierają detoksykujące działanie.
Wiele składników odżywczych zawartych w bulionie wpływa korzystnie na nasz mózg. Np. znajdujący się wapń jest niezbędny do przewodzenia nerwowego. Jony wapnia wpływają na pobudzanie komórek nerwowych. W tym procesie uczestniczy szereg białek, których zadaniem jest regulowanie neurotransmisyjnego działania jonów wapniowych. Niedobór wapnia wpływa na tę transmisję i może powodować wiele neurologicznych objawów.
Wykazano, że glicyna chroni przed śmiercią neurony u osób po udarze niedokrwiennym. Są doniesienia, że odgrywa istotną rolę w rozwoju mózgu u dziecka będącego jeszcze w łonie matki oraz w ciągu pierwszych kilku miesięcy po narodzinach.
Składniki mogą się różnić w zależności od kości i sposobu oraz czasu przygotowania, jednak można wyodrębnić pewne stałe elementy.
Minerały
Ważne jest pochodzenie składników wywaru na kościach. Tylko składniki z dobrego źródła gwarantują, że bulion będzie prawdziwie odżywczy.
SKŁADNIKI
2 kg kości z mięsa (wołowina, jagnięcina, cielęcina), przerąbane, z dobrego źródła
3 nóżki z kurczaka z wolnego wybiegu (opcjonalnie)
3 marchewki
2 pietruszki
kawałek selera
1 cebula
2 łyżki octu jabłkowego
1-2 łyżeczki soli himalajskiej
szczypta kurkumy
Opcjonalnie:
1 ząbek czosnku, 1 pęczek pietruszki, kilka suszonych borowików, 2 grzybi mung, 4 suszone śliwki, kombu, ziele angielskie, liście laurowe, przyprawy (lubczyk, majeranek, tymianek)
WYKONANIE
Do dużego garnka wkładamy kości i mięso, zalewamy przefiltrowana wodą, około 4-5 litrów. Kości można wcześniej podpiec w piekarniku, około ½ godziny w 200 stopniach. Do wody z kośćmi dodajemy 2 łyżki naturalnego octu jabłkowego i zostawiamy na 20 minut. Kwas wpływa na biodostępność składników odżywczych w kościach.
Warzywa obieramy, myjemy i kroimy na kawałki. Wkładamy do bulionu. Dodajemy zioła i przyprawy. Doprowadzamy do wrzenia, a następnie zmniejszamy temperaturę. Bulion powinien gotować się na wolnym ogniu bardzo powoli. Przez pierwsze około 2 godziny zbieramy łyżką szumowiny, które tworzą się na powierzchni.
Rosół gotujemy w zależności od rodzaju kości. Wołowy – 48 godzin, drobiowy – 24 godziny, rybny – około 8 godzin.
Po ugotowaniu przecedzamy. Gotowy rosół pijemy samodzielnie, możemy też używać jako baza do innych zup lub sosów. W lodówce przechowujemy do 5 dni. Jeśli mamy więcej rosołu, możemy zamrozić w słoikach.
Dla uzyskania efektu terapeutycznego polecam pić około 200 ml dziennie, czyli około jednej szklanki.
Jeśli chcesz otrzymywać więcej informacji na temat zdrowej diety, pięknej skóry czy zdrowego stylu życia, pobierz prezent i zapisz się do newslettera. Nie obawiaj się spamu. Wysyłam go najwyżej raz na dwa, trzy tygodnie i umieszczam w nim tylko ważne informacje.
Źródła:
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/10629347/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/11437237/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/10428057/
https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0003269708000225
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23949208/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/18427293/
Holistka – dietetyk, coach, trener rozwoju osobistego i biznesu, socjolog, instruktor jogi i relaksacji. Specjalizuje się w prowadzeniu konsultacji i wykładów, tworzeniu szkoleń i programów edukacyjnych wykorzystując holistyczną wiedzę, wyniki badań naukowych (Evidence Based Medicine) oraz wieloletnie doświadczenie zawodowe w obszarze wellbeing. Jej zainteresowania to dobrostan psychofizyczny, biohacking, hormony, jelita, choroba Hashimoto, redukcja stresu, work-life-balance i tematy związane z przeciwstarzeniem. Jest konsultantką merytoryczną książek o zdrowym stylu życia i odżywianiu oraz autorką artykułów naukowych z zakresu dietetyki, Hashimoto, dobrostanu i medytacji. Twórczyni metody oraz marki Kod Równowagi.