Czy twój optymizm, albo pesymizm wpływa na tempo starzenia się? - Kod Równowagi

Blog

Czy twój optymizm, albo pesymizm wpływa na tempo starzenia się?

13.01.2022

Optymizm — oczekiwanie, że wydarzą się dobre rzeczy — okazał się obiecującym atutem zdrowotnym, ponieważ wydaje się, że jest związany ze zdrowszymi zachowaniami i zmniejszonym ryzykiem chorób.

Optymizm jako patent na zdrowe starzenie się w badaniu

Dane prospektywne przeanalizowane w 2018 r. z badania Nurses’ Health Study obejmowały 33 326 kobiet bez poważnych chorób przewlekłych na początku badania. Modele regresji Poissona oceniały, czy optymizm wiązał się ze zdrowym starzeniem się 8 lat później, biorąc pod uwagę potencjalne czynniki zakłócające takie jak zmienne socjodemograficzne, depresja i zmienne pośrednie takie jak zachowania zdrowotne. Optymizm oceniono w 2004 r. na podstawie potwierdzonych samoopisów za pomocą kwestionariuszy wysłanych pocztą, a zdrowe starzenie się oceniono w 2012 r.

Definicja zdrowego starzenia się

Zdrowe starzenie się zdefiniowano jako

  • pozostawanie wolnym od poważnych chorób przewlekłych
  • brak subiektywnego upośledzenia pamięci
  • posiadanie nienaruszonej funkcji fizycznej
  • oraz przetrwanie dzięki obserwacji.

Ogólnie 20,5% kobiet (n=6823) spełniło definicję zdrowego starzenia się w 2012 roku, co daje nowe światło na procesy starzenia.

Starzenie się – diagnoza społeczna

Obciążenie chorobami przewlekłymi rośnie wraz z wiekiem i chociaż średnia długość życia wzrosła, podniosła się  również liczba lat utraconych z powodu niepełnosprawności. Identyfikacja czynników, które przyczyniają się do zdrowego starzenia się, ma kluczowe znaczenie dla poprawy zdrowia i dobrego samopoczucia kiedy się starzejemy.

Optymizm

Optymizm, czyli uogólnione oczekiwanie, że wydarzą się dobre rzeczy – okazał się obiecującym atutem zdrowotnym. Optymizm przyczynia się do zdolności jednostki do przekształcania celów w zachowania, a badania sugerują, że te skutki zdrowotne są niezależne od stresu psychicznego (np. depresji). Dodatkowo, chociaż optymizm jest kształtowany przez społeczne czynniki strukturalne i jest w około 25% dziedziczny, nowe badania z randomizacją sugerują, że optymizm można modyfikować.

Optymizm kojarzy się:

  • ze zdrowszymi zachowaniami (np. dieta, przestrzeganie leków),
  • poprawą funkcjonowania biologicznego (np. mniej stanów zapalnych, zdrowszy poziom antyoksydantów),
    oraz zmniejszone ryzyko chorób przewlekłych i śmiertelności.

Zatem, nie masz nic do stracenia. Przyjrzyj się swojemu sposobowi myślenia i zastanów się, czy wspiera Ciebie na drodze do dobrego, szczęśliwego i zdrowego dojrzałego życia.

A jeśli chcesz zweryfikować swój sposób myślenia, zapraszam Cię na Konsultację Wellbeing. Razem ocenimy Twoje zasoby i Twój potencjał.

Źródło:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6310050/

Podziel się tym wpisem na
Wróć

Może Ciebie również zainteresować:

Nazywam się
Justyna Salamonowicz-Gustaw.

Holistka – dietetyk, coach, trener rozwoju osobistego i biznesu, socjolog, instruktor jogi i relaksacji. Specjalizuje się w prowadzeniu konsultacji i wykładów, tworzeniu szkoleń i programów edukacyjnych wykorzystując holistyczną wiedzę, wyniki badań naukowych (Evidence Based Medicine) oraz wieloletnie doświadczenie zawodowe w obszarze wellbeing. Jej zainteresowania to dobrostan psychofizyczny, biohacking, hormony, jelita, choroba Hashimoto, redukcja stresu, work-life-balance i tematy związane z przeciwstarzeniem. Jest konsultantką merytoryczną książek o zdrowym stylu życia i odżywianiu oraz autorką artykułów naukowych z zakresu dietetyki, Hashimoto, dobrostanu i medytacji. Twórczyni metody oraz marki Kod Równowagi.

Poznaj mnie lepiej
Shopping cart0
Brak produktów w koszyku!
Continue shopping
0