Po co Ci holistyczne podejście do zdrowia i dobrostanu - Kod Równowagi

Blog

Po co Ci holistyczne podejście do zdrowia i dobrostanu

05.10.2023

Pozwól, że zabiorę Cię dzisiaj w podróż do holistycznego podejścia do zdrowia. Czyli takiego, który stosuję u siebie i w swojej pracy od wielu lat.

Czym jest holizm?

Wg mojej definicji to pogląd, że człowiek jest całością, w której ciało, umysł, emocje i duch łączą się w harmonijną sieć wpływających na siebie elementów.

W dzisiejszym zabieganym świecie, często skupiamy się jedynie na leczeniu objawów, zapominając o głębszych przyczynach naszych dolegliwości. Jednak, gdy zaczynamy postrzegać nasze zdrowie w sposób holistyczny, odkrywamy, że istnieje całe spektrum czynników, które wpływają na naszą witalność i dobrostan.

Ta filozofia, promuje nie tylko zdrowie fizyczne, ale także emocjonalne, mentalne i duchowe. W tej filozofii dążymy do równowagi.

Komplementarne metody

Holistyczne podejście do zdrowia łączy różne metody i terapie, zarówno konwencjonalne, jak i niekonwencjonalne, które mogą wpływać na zdrowie ciała, równowagę emocji, spokojny umysł i duchowe zaspokojenie. Może to obejmować takie metody jak medycyna konwencjonalna, medycyna funkcjonalna, medycyna naturalna, medytacja, akupunktura, terapie manualne i wiele innych.

Ja skupiam się na medycynie opartej o badania naukowe – Evidence Based Medicine (EBM), medycynie funkcjonalnej, medycynie wschodu, w szczególności Ajurwedzie, odżywianiu, pracy ze stresem i technikach relaksacyjnych jak medytacje.

Celem holistycznego podejścia do zdrowia jest osiągnięcie harmonii i równowagi we wszystkich sferach życia, aby promować pełny, zdrowy i satysfakcjonujący styl życia.

Dzisiejszy świat. Zaburzona równowaga

Obserwuję kobiety, swoje klientki, które zatracają równowagę między różnymi sferami swojego życia. Skupiają się na karierze, obowiązkach, codziennym pędzie, a ich zdrowie i dobrostan często stają się drugorzędne. Holistyczne podejście do zdrowia proponuje spojrzenie na człowieka w sposób kompleksowy, gdzie każdy aspekt naszego istnienia ma znaczenie.

Ciało

Jako pierwsze, zwracam uwagę na ciało. Holizm podkreśla, że ​​nasze ciało jest świątynią, w której mieszkamy i że powinniśmy o nie dbać. Zdrowa dieta, regularna aktywność fizyczna, odpowiednia ilość snu i dbanie o higienę snu są kluczowe dla utrzymania zdrowia fizycznego. Ja idę o krok dalej. Przyglądam się wpływowi czynników środowiskowych, takich jak czyste powietrze czy przedmioty, którymi się otaczamy.

Emocje

Kolejnym aspektem, który biorę pod uwagę jest zdrowie emocjonalne i psychiczne. Moje holistyczne podejście skupia się na tym, aby nauczyć się zauważać emocję i nauczyć się radzić sobie z nimi w zdrowy sposób. Odpowiednie zarządzanie stresem, praktykowanie technik relaksacyjnych, takich jak medytacja czy joga oraz budowanie zdrowych relacji międzyludzkich są kluczowe dla naszego dobrostanu emocjonalnego.

Umysł

Ważnym elementem mojego podejścia jest również umysł. Stymulacja intelektualna, nauka nowych rzeczy, rozwijanie swoich pasji i zainteresowań, to wszystko ma wpływ na kondycję umysłową. Dlatego rozmawiam z klientkami, zachęcam do czytania przygotowanych materiałów, inspiruję do wykonywania zadań w wokbookach, zapraszam do kursów, aby pobudzić umysł.

Duch

Holistyczne podejście do zdrowia dotyczy również sfery duchowej. Nie wiążę tego z religią, ale bardziej z głębszym sensem. Pomagam odkryć wartości, uczę praktykować wdzięczność i być w doświadczeniu, korzystam z medytacji czy praktyki mindfulness, aby wpłynąć na duchowy dobrostan.

Raczej nie znajdziesz drugiego takiego podejścia

Czuję się niezręcznie, kiedy mówię co mnie wyróżnia. Tym bardziej, że wiele osób mówi o holistycznym podejściu. Ale … Mówią inaczej niż ja. Często jest to podejście, które pomija medycynę akademicką, a ja jej chylę czoła. Uzupełniam o wiedzę medycyny wschodu, medycyny funkcjonalnej, psychodietetyki, psychosomatyki, autoimmunologii, longevity czy metod pracy ze stresem. Dokładam wieloletnie doświadczenie życiowe i zawodowe, a także to przywiezione z pobytów w Japonii czy Włoszech. Posypuję szczyptą oświadczania różnych chorób, które mnie spotkały. Aby być w tym miejscu szukałam długo i daleko. Odnalazłam równowagę pomimo wielu turbulencji, które były, są i być może będą, ale wiem, jak sobie z nimi radzić, aby być blisko równowagi.

Zapytaj siebie

Czy chcesz wrócić do równowagi? Chcesz zadbać o zdrowie i dobrostan, tak abyś uzyskała spokój, że żyjesz świadomie? Chcesz otrzymać wskazówki i narzędzia do dbania o siebie? Chcesz nauczyć się wybierać to co Ci służy?

Jeśli tak, zapraszam Cię do zapoznania się z moją ofertą. Możemy spotkać się podczas pojedyńczych konsultacji lub indywidualnych sesji 1:1 w ramach programu Indywidualny Kod Równowagi. Ten program zmienił życie wielu klientek. Możesz do nich dołączyć.

Źródła:

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29897526/

https://publikacje.edu.pl/holizm-co-to-znaczy-definicja-i-przyklady

Podziel się tym wpisem na
Wróć

Może Ciebie również zainteresować:

Nazywam się
Justyna Salamonowicz-Gustaw.

Holistka – dietetyk, coach, trener rozwoju osobistego i biznesu, socjolog, instruktor jogi i relaksacji. Specjalizuje się w prowadzeniu konsultacji i wykładów, tworzeniu szkoleń i programów edukacyjnych wykorzystując holistyczną wiedzę, wyniki badań naukowych (Evidence Based Medicine) oraz wieloletnie doświadczenie zawodowe w obszarze wellbeing. Jej zainteresowania to dobrostan psychofizyczny, biohacking, hormony, jelita, choroba Hashimoto, redukcja stresu, work-life-balance i tematy związane z przeciwstarzeniem. Jest konsultantką merytoryczną książek o zdrowym stylu życia i odżywianiu oraz autorką artykułów naukowych z zakresu dietetyki, Hashimoto, dobrostanu i medytacji. Twórczyni metody oraz marki Kod Równowagi.

Poznaj mnie lepiej
Shopping cart0
Brak produktów w koszyku!
Continue shopping
0