Objawy perimenopauzy, czyli co Cię może spotkać kiedy masz 35-50 lat - Kod Równowagi

Blog

Objawy perimenopauzy, czyli co Cię może spotkać kiedy masz 35-50 lat

15.12.2023

Perimenopauza to naturalny okres w życiu kobiety przed menopauzą, który obejmuje kilka lat przed ostatnią miesiączką kobiety. Wiem, temat jest niewygodny, ale jeśli masz 35 – 50 lat i obserwujesz różne objawy, których do tej pory nie maiłaś, przeczytaj ten artykuł. U niektórych kobiet żadne symptomy nie występują, u innych jest ich wiele.

Niezależnie od tego, w której grupie jesteś, perimenopauza i menopauza będą Ciebie dotyczyć. Dlatego warto zadbać w tym okresie o dietę i styl życia w szczególny, ukierunkowany sposób, aby cieszyć się dobrym wyglądem i samopoczuciem przez długie lata. Jest tyle dobrego do zrobienia w drugiej połowie życia, kiedy już niczego się nie musi, ale o tym innym razem.

Czym jest perimenopauza

Menopauza to moment w życiu kobiety, gdy przestaje regularnie miesiączkować, a jajniki przestają produkować jajeczka. Perimenopauza jest okresem stopniowego przejścia do tego stanu i jest naturalnym etapem w życiu kobiety. Jest związana z naturalnym procesem starzenia się organizmu. O tym, że mamy wpływ na spowolnienie procesów starzenia mówiłam wiele razy. W tym artykule (kliknij aby przeczytać) pisałam o przepisie na powolne starzenie się. 

Okres perimenopauzalny może trwać od kilku  do kilkunastu lat. Zazwyczaj kobiety doświadczają jej w wieku 35-45 roku życia. Podczas perimenopauzy kobieta może doświadczać różnych objawów, które wynikają ze zmian hormonalnych.

Objawy perimenopauzy

Objawy perimenopauzy mogą być różne dla różnych kobiet i obejmują szereg fizycznych, emocjonalnych oraz psychicznych zmian.

Niektóre z najczęstszych objawów perimenopauzy to:

 • Nieregularne miesiączki
  Miesiączki stają się nieregularne, mogą być bardziej obfite lub skąpe.
 • Uderzenia gorąca
  To nagłe uczucie gorąca, zwykle z poceniem się, które może wystąpić nagle. Gorąco często pojawia się w okolicach twarzy i klatki piersiowej.
 • Zmiany nastroju
  Wzmożona podatność na zmiany nastroju, wahania emocjonalne, drażliwość i zaburzenia snu.
 • Zmiany w libido
  Niektóre kobiety mogą doświadczyć zmniejszenia lub wzrostu popędu seksualnego.
 • Suchość pochwy
  Mogą wystąpić problemy z nawilżeniem pochwy, co może prowadzić do dyskomfortu podczas stosunku płciowego.
 • Problemy ze snem
  Zaburzenia snu, takie jak trudności z zasypianiem lub sen złej jakości.
 • Zmiany wagi
  Niektóre kobiety zauważają zmiany wagi, zwłaszcza zwiększenie tłuszczu w okolicach brzucha. Część kobiet zauważa większe problemy z odchudzaniem się.
 • Bóle stawów
  Może wystąpić ból i sztywność stawów.
 • Zmniejszenie gęstości kości
  Zmniejszenie gęstości kości, co zwiększa ryzyko osteoporozy.
 • Zmiany w skórze i włosach
  Występują zmiany w elastyczności skóry oraz w strukturze i jakości włosów.

Podsumowanie

Doświadczenie objawów perimenopauzy jest bardzo indywidualne. Nie wszystkie kobiety doświadczają tych samych objawów w tym samym stopniu. Poza tym te objawy mogą być podobne do objawów niedoczynności tarczycy czy zaburzeń gospodarki cukrowej chociażby. Odpowiedni wywiad i diagnostyką mogą rozwiać wątpliwości.

Jeśli jesteś po 35 roku życia nie wypieraj, że „na to” masz jeszcze czas. Nawet jeśli wyglądasz i czujesz się młodo, to i tak w Twoim organizmie zachodzą zmiany, których być może nie widzisz. Nie wmawiam Ci, że się starzejesz, tylko zapraszam do tego, abyś się do tej wyjątkowej transformacji przygotowała.

Jeśli masz już objawy tym bardziej zacznij działać.

Z medycznego pkt widzenia warto skonsultować się z lekarzem ginekologiem, który może zalecić różne formy leczenia.

W holistycznym podejściu polecam terapie związane ze stylem życia, odżywianiem, suplementacją, ziołolecznictwem i pracą ze stresem, aby nadać organizmowi kierunek do równowagi. Dodatkowo skupienie się na zależności ciała-umysłu i emocji przynosi wspaniałe rezultaty.

Jeśli chciałabyś dowiedzieć się więcej jak możesz przejść tą transformację ze mną, zapraszam Cię na bezpłatną rozmowę, podczas której sprawdzimy jak mogę Cię wesprzeć.

Znajdź datę w kalendarzu (kliknij tutaj )lub napisz do mnie na adres justyna@kodrownowagi.pl

 

Podziel się tym wpisem na
Wróć

Może Ciebie również zainteresować:

Nazywam się
Justyna Salamonowicz-Gustaw.

Holistka – dietetyk, coach, trener rozwoju osobistego i biznesu, socjolog, instruktor jogi i relaksacji. Specjalizuje się w prowadzeniu konsultacji i wykładów, tworzeniu szkoleń i programów edukacyjnych wykorzystując holistyczną wiedzę, wyniki badań naukowych (Evidence Based Medicine) oraz wieloletnie doświadczenie zawodowe w obszarze wellbeing. Jej zainteresowania to dobrostan psychofizyczny, biohacking, hormony, jelita, choroba Hashimoto, redukcja stresu, work-life-balance i tematy związane z przeciwstarzeniem. Jest konsultantką merytoryczną książek o zdrowym stylu życia i odżywianiu oraz autorką artykułów naukowych z zakresu dietetyki, Hashimoto, dobrostanu i medytacji. Twórczyni metody oraz marki Kod Równowagi.

Poznaj mnie lepiej
Shopping cart0
Brak produktów w koszyku!
Continue shopping
0