Przepis na slow aging czyli sekret powolnego i zdrowego starzenia się - Kod Równowagi

Blog

Przepis na slow aging czyli sekret powolnego i zdrowego starzenia się

13.10.2023

Starzenie się (aging) to nieunikniony proces, z którym każdy i każda z nas musi się zmierzyć, czy tego chce czy nie. Zaczynamy się starzeć już od urodzenia, a z upływem czasu procesy związane ze starzeniem zaczynają zachodzić coraz szybciej.

Dla wielu kobiet, które znam i wielu moich klientek, myśl o starzeniu się budzi obawy. W mediach społecznościowych i w kulturze popularnej często jesteśmy bombardowani obrazami „idealnej” młodości i piękna, co może sprawiać, że czujemy się nieatrakcyjne i pomijane w społecznym dyskursie.

Na szczęście anti aging  to nie jest jedyne rozwiązane. Nie musimy na siłę walczyć z tym co nieuniknione. Slow aging, promuje zdrowy styl życia i świadome wybory, wspierające cieszeniem się młodością i zdrowiem przez dłuższy okres naszego życia. Nie jestem przeciwko medycynie estetycznej, to nie o tym. Niezależnie od tego jaką drogę do dobrego wyglądu dla siebie wybierasz, im młodsza będziesz „od środka”, tym więcej zyskasz teraz i w przyszłości.

Podejście zwane „slow aging” (czyli „wolne starzenie się”) pozwala nam kontrolować tempo i jakość tego procesu.

Skąd się wzięła koncepcja slow aging

Slow aging to koncepcja, która wyrosła z wiedzy na temat wpływu naszego stylu życia na procesy starzenia się. Badania nad genetyką, epigenetyką i nauki o zdrowiu przyniosły nowe spojrzenie na to, jak możemy wpływać na naszą kondycję przez długie lata.

To podejście odnosi się również do pojęcia „pro-aging,” które odrzuca negatywną percepcję starzenia się i zamiast tego podkreśla pozytywne aspekty długiego życia, takie jak np. zdobywanie doświadczenia.

Kluczowe elementy slow aging

Zdrowa dieta

Suplementacja (o ile to konieczne)

Jakościowy Sen

Odporność na stres

Trening umysłu

Pielęgnacja skóry

Aktywność fizyczna

Dla kogo jest slow aging?

Slow aging to podejście, które może być praktykowane przez każdego, niezależnie od wieku. Nie jest dedykowane tylko paniom po menopauzie. Tak jak pisałam wcześniej. Jeśli masz 30 lat, to też się starzejesz, tylko zmiany są mniej widoczne.

Ta filozofia dbania o siebie jest dla wszystkich tych, którzy nie chcą być poddawani presji standardów urody narzucanych przez media i przekonują, że młodość jest zarezerwowana tylko dla tych poniżej 25 roku życia i wierzą, że dietą, suplementacją, stylem życia mogą odwrócić biologiczne starzenie się i wyglądać i czuć się młodziej.

Nie ma takiej rzeczy jak „za późno” na dbanie o siebie. Nie ważne ile masz lat, zawsze możesz wyglądać promiennie i atrakcyjnie. To „coś” jest w środku (dosłownie i w przenośni).

Tutaj poczytasz o telomerach związanych ze starzeniem się.

Młodsza niż metryka pokazuje

Po skórze możemy poznać wiek właściciela i chcę Ci powiedzieć, że w tym tygodniu byłam na profesjonalnej analizie skóry. Pomimo 51 lat i autoimmunologii moja skóra twarzy została oceniona na młodszą o kilka lat.

Nie stosuję wymyślnych i kosztownych zabiegów, zresztą nie mogę, nawet gdybym chciała. Stosuję tylko domową pielęgnację i zwracam uwagę na to co jem, czy dbam o swój mikrobom, jak żyję, czego unikam i co suplementuję.

Jeśli chcesz wiedzieć czy to co robisz opóźnia procesy starzenia, czy wprost przeciwnie, przyjdź na konsultację. Sprawdzimy gdzie jesteś, czego potrzebujesz i jak mogę Cię wesprzeć.

Źródła:

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25902704/

Więcej źródeł u autora.

Podziel się tym wpisem na
Wróć

Może Ciebie również zainteresować:

Nazywam się
Justyna Salamonowicz-Gustaw.

Holistka – dietetyk, coach, trener rozwoju osobistego i biznesu, socjolog, instruktor jogi i relaksacji. Specjalizuje się w prowadzeniu konsultacji i wykładów, tworzeniu szkoleń i programów edukacyjnych wykorzystując holistyczną wiedzę, wyniki badań naukowych (Evidence Based Medicine) oraz wieloletnie doświadczenie zawodowe w obszarze wellbeing. Jej zainteresowania to dobrostan psychofizyczny, biohacking, hormony, jelita, choroba Hashimoto, redukcja stresu, work-life-balance i tematy związane z przeciwstarzeniem. Jest konsultantką merytoryczną książek o zdrowym stylu życia i odżywianiu oraz autorką artykułów naukowych z zakresu dietetyki, Hashimoto, dobrostanu i medytacji. Twórczyni metody oraz marki Kod Równowagi.

Poznaj mnie lepiej
Shopping cart0
Brak produktów w koszyku!
Continue shopping
0