Odchudzanie przy problemach z tarczycą – czemu nie możesz schudnąć? - Kod Równowagi

Blog

Odchudzanie przy problemach z tarczycą – czemu nie możesz schudnąć?

26.05.2021

Odchudzanie opierające się na zbyt silnej restrykcji kalorycznej źle wpływa na pracę tarczycy. Zamiast się odchudzić, możemy poczuć się gorzej, a waga i tak nie spadnie. Jeśli bezskutecznie próbujesz zrzucić kilogramy już jakiś czas, warto m.in. wykonać badania tarczycy – to właśnie problemy z nią mogą być odpowiedzialne za Twój brak efektów odchudzania.

Moja praca z klientkami, które się odchudzają i mają problemy z tarczycą, mocno opiera się na szukaniu przyczyn i zaadresowanym zaleceniom.  To świadomy wybór, który nie zawsze daje łatwe i szybkie rezultaty, ale jak się pojawią, są trwałe. Co ważne, wprowadzamy wspólnie takie zmiany, które staną się stałymi elementami nowego stylu życia, ale będą odpowiadać na wszystkie potrzeby organizmu.

Jaki jest związek problemów z tarczycą i odchudzania?

Hormony tarczycy wpływają bezpośrednio na regulację metabolizmu. U osób z niedoczynnością tarczycy można zaobserwować obniżenie spoczynkowej przemiany materii, która koreluje ze spadkiem funkcji tarczycy.  Kiedy tarczyca wytwarza zbyt dużo lub zbyt mało hormonów wpływa to niekorzystnie na pracę całego organizmu. Dodatkowo tarczyca odgrywa aktywną rolę w rozkładzie tłuszczu, regulacji temperatury i syntezie białek.

Podczas nierozsądnego odchudzania tarczyca może zwolnić swoją pracę. Widziałam to u swoich klientek wielokrotnie. To dodatkowo może prowadzić do wielu niekorzystnych objawów takich jak mgła mózgowa, zmęczenie, apatia, zaparcia, suchość skóry, wypadanie włosów i … przyrost masy ciała.

Spożycie kalorii a działanie tarczycy

Kiedy zmniejszamy spożycie kalorii, mniej T4 (tyroksyny), czyli prohormonu tarczycy, jest przekształcane w T3 (trijodotyroninę). To właśnie T3 jest aktywnym hormonem wykorzystywanym przez komórki naszego ciała.  Zamiast T3, w procesie zaburzonej konwersji powstaje odwrócone T3 (rT3).  Problem z odwróconym T3 polega na tym, że nie jest on aktywny. Dodatkowo wiąże się z tymi samymi receptorami co T3 i utrudnia jego wiązanie. Kiedy właściwego T3 jest zbyt mało, spalamy mniej tłuszczu i węglowodanów, a metabolizm, podobnie jak wszystko inne, zwalnia. Odchudzanie może być utrudnione.

Więcej o konwersji pisałam  w tym artykule.

Zbyt duże zmniejszenie kalorii lub wyeliminowanie całych grup żywności z diety może spowolnić metabolizm i dodatkowo prowadzić do niedoborów żywieniowych. Ponadto podnosi poziom kortyzolu, utrudniający proces utraty tkanki tłuszczowej. Zaburzenia w wydzielaniu kortyzolu mogą wpływać na jej redystrybucję do brzucha. Wiem, co mówię, często podczas indywidualnego programu IKR, pracowałam z dziewczynami skarżącymi się na „oponkę” i gromadzenie tłuszczu na brzuchu.

Niedoczynność tarczycy, niezależnie czy spowodowana procesem autoimmunizacyjnym Hashimoto czy z innej przyczyny może powodować problemy z perystaltyką jelit i wypróżnieniami.

Dlatego jeśli chcesz się mądrze odchudzić, nie stosuj zbyt restrykcyjnych diet. Spróbuj zdiagnozować przyczynę i dopasować  dietę oraz styl życia do potrzeb swojego organizmu. Ze względu na stres oksydacyjny i stan zapalny związane z przerostem tkanki tłuszczowej i często procesem autoimmunologicznym dietoterapia powinna być elementem indywidualnego, kompleksowego podejścia obejmującego różne elementy wpływające na dobrostan, które pomogą przywrócić organizm do równowagi oraz trwale i mądrze schudnąć.

Jeśli chcesz wziąć udział w programie spotkań Indywidualny Kod Równowagi, możesz przeczytać więcej w tym miejscu lub możesz też niezobowiązująco zadzwonić pod numer + 48 501-183-134, aby sprawdzić czy program jest dla Ciebie.

Źródło:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6608565/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3821486/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24783045/

Podziel się tym wpisem na
Wróć

Może Ciebie również zainteresować:

Nazywam się
Justyna Salamonowicz-Gustaw.

Holistka – dietetyk, coach, trener rozwoju osobistego i biznesu, socjolog, instruktor jogi i relaksacji. Specjalizuje się w prowadzeniu konsultacji i wykładów, tworzeniu szkoleń i programów edukacyjnych wykorzystując holistyczną wiedzę, wyniki badań naukowych (Evidence Based Medicine) oraz wieloletnie doświadczenie zawodowe w obszarze wellbeing. Jej zainteresowania to dobrostan psychofizyczny, biohacking, hormony, jelita, choroba Hashimoto, redukcja stresu, work-life-balance i tematy związane z przeciwstarzeniem. Jest konsultantką merytoryczną książek o zdrowym stylu życia i odżywianiu oraz autorką artykułów naukowych z zakresu dietetyki, Hashimoto, dobrostanu i medytacji. Twórczyni metody oraz marki Kod Równowagi.

Poznaj mnie lepiej
Shopping cart0
Brak produktów w koszyku!
Continue shopping
0