Kod Równowagi - jak wpłynąc na konwersję hormonów tarczycy

Blog

Jak problemy z konwersją hormonów tarczycy mogą wpływać na samopoczucie

12.10.2020

Hormony tarczycy wpływają m.in. na zużycie i magazynowanie energii. Wyniki TSH są w normie, ale występują problemy ze schudnięciem i zbieraniem się wody w organizmie. Towarzyszą też inne objawy niedoczynności tarczycy. Gdzie może być problem? W poprzednim artykule mówiłam o właściwym przyjmowaniu i wchłanianiu hormonów (eutyroxu i letroxu), tym razem będzie o konwersji.

Co to jest konwersja hormonów tarczycy

Hormony tarczycy ulegają konwersji polegającej na zamianie T4 (tyroksyny) do T3 (trijodotyroniny) poprzez odłączenie jednego atomu jodu. W około 40% przypadków tak właśnie się dzieje i dzięki temu mamy właśnie T3, który jest biologicznie aktywny i organizm właśnie z niego głównie korzysta. Kolejne 30-40% przekształca się do rT3 (reverse T3), który jest nieaktywny biologicznie i wykazuje działanie antagonistyczne do T3. Nam powinno zależeć, aby równowaga fizjologiczna między T3 i rT3 utrzymywała się i procesy zależne od hormonów tarczycy mogły zachodzić prawidłowo. 

80% T3 powstaje przez konwersję, która zachodzi w głównie w wątrobie, jelitach i nerkach, a tylko 20% jest produkowane przez tarczycę. Dlatego prawidłowa konwersja jest taka ważna dla naszego samopoczucia i obniżenia objawów.

O tym jak ważna dla naszego organizmu jest sprawnie działająca tarczyca dowiesz się z tego artykułu.

Jak poprawić konwersję hormonów tarczycy

Aby poprawić konwersję warto usprawnić pracę wątroby i jelit, uzupełnić niedobory witamin i minerałów, zmniejszyć stany zapalne oraz wprowadzić pracę ze stresem i rytmem dobowym. Kobiety w wieku przedmenopauzalnym, kiedy hormony kobiece zaczynają działać trochę inaczej powinny zadbać o to szczególnie. 

Prawidłowe poziomy hormonów tarczycy świadczą zazwyczaj o poprawnej pracy gruczołu lub o odpowiednim leczeniu. Jeśli pomimo zastosowania powyższych działań fT3 jest nadal przy dolnej granicy normy, można rozważyć w porozumieniu z lekarzem zamianę Eutyroxu lub Letroxu  na Novotyral, czyli t4 i t3 razem. 

A jeśli po tych wszystkich interwencjach nadal występują objawy niedoczynności warto poszukać przyczyny gdzie indziej.

Jeśli chcesz porozmawiać o konwersji podczas konsultacji, umów się tutaj.

Zapraszam.

JSG

Podziel się tym wpisem na
Wróć

Może Ciebie również zainteresować:

Nazywam się
Justyna Salamonowicz-Gustaw.

Holistka – dietetyk, coach, trener rozwoju osobistego i biznesu, socjolog, instruktor jogi i relaksacji. Specjalizuje się w prowadzeniu konsultacji i wykładów, tworzeniu szkoleń i programów edukacyjnych wykorzystując holistyczną wiedzę, wyniki badań naukowych (Evidence Based Medicine) oraz wieloletnie doświadczenie zawodowe w obszarze wellbeing. Jej zainteresowania to dobrostan psychofizyczny, biohacking, hormony, jelita, choroba Hashimoto, redukcja stresu, work-life-balance i tematy związane z przeciwstarzeniem. Jest konsultantką merytoryczną książek o zdrowym stylu życia i odżywianiu oraz autorką artykułów naukowych z zakresu dietetyki, Hashimoto, dobrostanu i medytacji. Twórczyni metody oraz marki Kod Równowagi.

Poznaj mnie lepiej
Shopping cart0
Brak produktów w koszyku!
Continue shopping
0