04.01.2022
Siemię lniane służy wielu osobom ze względu na wysoką zawartość kwasu α-linolenowego (ALA), kwasów tłuszczowych omega-3, lignanów, błonnika i białka. Olej lniany, błonnik i lignany lniane wykazują prewencyjne działanie w kierunku chorób układu krążenia, raka, zapalenia stawów, miażdżycy, cukrzycy, osteoporozy, zaburzeń autoimmunologicznych i neurologicznych. Białko lnu pomaga w zapobieganiu i leczeniu chorób serca oraz we wspieraniu układu immunologicznego. Jednak szczególną rolę odgrywa dla zdrowia i piękna kobiet.
Lignany to polifenole zaliczane do fitoestrogenów. Powstają na skutek reakcji obronnej rośliny przed czynnikami uszkadzającymi, do których należą choroby, szkodniki bądź promieniowanie słoneczne. Lignany można spotkać w oleistych zbożach, głównie w siemieniu lnianym oraz sezamie.
Z doniesień medycyny funkcjonalnej wiemy, że niektóre 30-35 letnie kobiety borykające się z nadwagą, rozregulowanymi cyklami, problemami z owulacją, niedoczynnością tarczycy, mgłą mózgową, wahaniami nastroju, a także wieloma innymi objawami, o których pisałam wcześniej na blogu, ma dominację estrogenu. Artykuł o przewadze estrogenowej przeczytasz w artykule Przewaga estrogenowa, jako przyczyną wielu dolegliwości. Lignany w siemieniu lnianym mogą wpływać na regulację gospodarki hormonalnej. Gdy u kobiety występuje nadmiar estrogenów to lignany mogą hamować ich aktywność.
Kiedy kobieta wchodzi w okres perimenopauzalny i menopauzalny wahania hormonów są jeszcze większe. Estrogen we krwi zaczyna obniżać się. Wygasające jajniki przestają produkować ten hormon. Lignany mogą wtedy pełnić rolę zamiennika estrogenu.
Lignany regulując gospodarkę hormonalną, zmniejszają tym samym ryzyko zachorowania na niektóre nowotwory hormonozależne, m.in. raka piersi, jajnika i macicy.
Siemię lniane jest jednym z najlepiej przebadanych produktów żywnościowych pod kątem możliwych związków z rakiem piersi. W większości są to badania eksperymentalne na zwierzętach, ale pojawiają się też pierwsze badania kliniczne.
Siemię lniane zawiera lignany, kwasy tłuszczowe omega-3, kwas α-linolenowy i błonnik. Składa się z substancji, które po przekształceniu wykazują działanie antyestrogenowe. Strukturalnie są podobne do estrogenu.
Niektóre badania wykazały, że spożycie kwasów tłuszczowych omega-3 wiąże się ze zmniejszonym ryzykiem zachorowania na raka piersi. W badaniach na zwierzętach wykazano, że kwasy α-linolenowe są w stanie hamować wzrost, wielkość i proliferację komórek rakowych, a także promować śmierć komórek raka piersi. Kolejne badania na zwierzętach wykazały, że wprowadzenie nasion lnu do diety w połączeniu z leczeniem może mieć bardzo dobre rezultaty. Ponadto niektóre analizy kliniczne wykazały, że nasiona lnu mogą odgrywać ważną rolę w zmniejszaniu ryzyka raka piersi, głównie u kobiet po menopauzie.
Siemię lniane zawiera przeciwutleniacze, w szczególności typu lignany, które należą do polifenoli. Lignany dostarczają nam antyoksydantów, które pomagają redukować uszkodzenia wywołane przez wolne rodniki, działając przeciwstarzeniowo. Więcej o przyczynach starzenia przeczytasz tutaj.
Siemię lniane spożywane regularnie może wspomóc w dbaniu o skórę ciała i głowy oraz włosy, które stają się bardziej lśniące, mocniejsze i bardziej odporne na uszkodzenia. Niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe oraz witaminy z grupy B zawarte w siemieniu lnianym pomagają zmniejszyć suchość skóry. Spożywanie siemienia lnianego lub oleju lnianego może pomóc w zmniejszeniu zespołu suchego oka.
Siemię i olej można spożywać, ale też używać na skórę. Po zmieszaniu z olejkami eterycznymi wypróbuj stosowanie miejscowo jako naturalny środek nawilżający i natłuszczający skórę lub włosy.
Siemię lniane powinno być przechowywane w ziarenkach w suchym i chłodnym miejscu. Mielimy bezpośrednio przed spożyciem. Można użyć młynka do kawy lub blendera. Innym sposobem jest namaczanie siemienia. Siemię namoczone kilka godzin w wodzie pęka i jest lżej strawne. Polecam spożywać tylko zmielone lub namoczone simię lniane, gdyż w ziarnkach organizm nie przyswaja.
Olej lniany wybieraj z pierwszego tłoczenia i przechowuj w lodówce.
Jeśli dbasz o zdrowie, witalność i piękny, zdrowy wygląd spożywaj siemię lniane regularnie. A jeśli chcesz skonsultować swój sposób żywienia i dbania o siebie skorzystaj z konsultacji wellbeing
Wybrane źródła:
Holistka – dietetyk, coach, trener rozwoju osobistego i biznesu, socjolog, instruktor jogi i relaksacji. Specjalizuje się w prowadzeniu konsultacji i wykładów, tworzeniu szkoleń i programów edukacyjnych wykorzystując holistyczną wiedzę, wyniki badań naukowych (Evidence Based Medicine) oraz wieloletnie doświadczenie zawodowe w obszarze wellbeing. Jej zainteresowania to dobrostan psychofizyczny, biohacking, hormony, jelita, choroba Hashimoto, redukcja stresu, work-life-balance i tematy związane z przeciwstarzeniem. Jest konsultantką merytoryczną książek o zdrowym stylu życia i odżywianiu oraz autorką artykułów naukowych z zakresu dietetyki, Hashimoto, dobrostanu i medytacji. Twórczyni metody oraz marki Kod Równowagi.